و React.js دو فریمورک فرانت-اند جاوااسکریپت هستند که در دنیای توسعه دهندگان بسیار محبوب می‌باشند و اکنون React برای چهار سال متوالی در جایگاه برتر قرار دارد. هر دو ابزار یک رویکرد سازنده برای ساختن برنامه‌های مختلف وب به توسعه دهندگان ارائه می‌دهند، اما هر یک بهترین موارد استفاده خود را دارند و به نیازهای مختلف تجاری پاسخ می‌دهند.

آنچه باعث تقاضای این دو فریمورک شده

  • DOM -به جای رندر مجدد کل صفحه همانطور که در مورد DOM معمولی مشاهده می‌شود، React و Vue فقط آن دسته از اشیایی را که تغییر کرده‌اند به روز می‌کنند و باعث صرفه جویی در وقت و منابعی می‌شوند که دستکاری‌های سنگین DOM مصرف می‌کند.

توسعه رابط کاربری مبتنی بر کامپوننت – کتابخانه‌های قابل توجه Vue و React از کامپوننت‌های استفاده مجدد از کد استفاده کرده و بهبود بهره‌وری توسعه و سرعت بخشیدن به روند توسعه را تسهیل می‌کنند.

  • تمرکز بر روی کتابخانه view - وجود دغدغه‌هایی برای مسیریابی، مدیریت state و ...

کتابخانه رسمی کامپوننت‌ها برای ساخت برنامه‌های تلفن همراه – مدت‌ها در Vue انتظار می‌رفت اما اکنون در هر دو ابزار پشتیبانی می‌شود.

دوستان از این قسمت به بعد وارد اصل بحثمون میشیم

موضوع مقاله درواقع توض این تصویر هست.خب بریم سراغ ادامه کار

گذشته

React به منظور هدف گذاری نیازهای خاص در فیسبوک ایجاد شده است و همچنان توسط این غول فناوری حفظ می‌شود. در گذشته در مورد مجوز React تردیدهایی وجود داشت. در حال حاضر این ابزار تحت مجوز MIT عمل کرده که آن را متن باز می‌کند.

حمایت React به ویژه از سوی یک شرکت مهم، نشان دهنده ثبات در آینده است و مشخص می‌کند که این فریمورک با پشتیبانی طولانی مدت به توسعه خود ادامه می‌دهد.

از طرف دیگر Vue توسط یکی از توسعه دهندگان به نام Evan You ساخته شده است تا بتواند ابزارهای موجود جاوااسکریپت را بهبود بخشد. ایوان یو کارمند سابق گوگل در تیم انگولار خود می‌خواست فریمورکی ایجاد کند که بهترین رویکردهای توسعه پیش رو ازAngular ، Ember و React را با سایر ویژگی‌ها ترکیب کند که نوشتن برنامه‌های وب را سریعتر، آسان‌تر و دلپذیرتر می‌کند.

درآغاز کار Vue یک پروژه کاملا متن باز بود و برای حرکت به جلو به جامعه، مشارکت کنندگان و سرمایه گذاری گسترده‌ای متکی بود.

سینتکس

یکی از بزرگترین تفاوت‌های بین Vue و React نحوه ساخت لایه view است.

به طور پیش فرض Vue از الگوهای HTML استفاده می‌کند، اما گزینه‌ای هم برای نوشتن در JSX وجود دارد.

از طرف دیگر در React فقط JSX وجود دارد. جداسازی سنتی Vue از نگرانی‌ها به HTML ، CSS و JS، یادگیری نحوه ایجاد برنامه‌های وب را حتی برای توسعه دهندگان ارشد آسان می‌کند. الگوهای HTML برای اکثر طراحان وب نیز آشناست و بنابراین همکاری بین توسعه دهندگان و طراحان را بهبود می‌بخشد.

عبارات جاوااسکریپت React، HTML و CSS را با هم در JavaScript ترکیب می‌کند. این سینتکس مشابه XML به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا کامپوننت‌های رابط کاربری مستقل با دستورالعمل‌های رندرینگ را ایجاد کنند. در ادامه مقاله در مورد معنای آن صحبت خواهیم کرد.

دسترسی به متخصصان

اگرچه یادگیری Vue.js آسان است، اما توسعه دهندگان React به طور قابل توجهی در بازار حضور دارند. بنابراین اگر نیاز کسب و کار به یک برنامه پیچیده وجود دارد، استخدام یک توسعه دهنده با تجربه React که بتواند بلافاصله شروع به کار کرده و به تکمیل پروژه بپردازد، می‌تواند زمان کمتری صرف شود.

همچنین در جدیدترین گزارش وضعیت جاوااسکریپت به عنوان پرکاربردترین فناوری قرار گرفت.

نظر توسعه دهندگان

توسعه دهندگان در مورد Vue.js دوست دارند:

  • یادگیری آسان
  • سبک و الگوهای برنامه نویسی ظریف
  • مستندات خوب

توسعه دهندگان در مورد React دوست دارند:

  • سبک و الگوهای برنامه نویسی ظریف
  • پکیج اکوسیستم و بی نیاز
  • کاربرد گسترده

طبق گزارش و لیست فریمورک های محبو وب در سال ۲۰۲۰۱ (Stack Overflow Survey ۲۰۲۱)، ۴۰.۱۴٪ توسعه دهندگاه react.js و ۱۸.۹۷٪ توسعه دهندگان Vue.js را انتخاب کرده اند،این اختلا تقریبا ۲۰٪ اختلاف رنکینگ اول تا پنجم بین react.js و vue.js شده است که نسبت به سال قبل vue.js دارای رشد ۲ پله ای و react.js دارای رشد یک پله ای (سعود به پله اول) میباشند. و برطبق این آمار میتوان رو به رشد بودن این دو فریمورک را به وضوح تماشا کرد.

بهترین موارد استفاده

Vue js

به عنوان یک فریمورک در حال رشد، می‌تواند متناسب با هر پروژه مورد نیاز به تدریج در یک پروژه موجود ادغام شود. مثلا به عنوان یک کتابخانه سبک برای اضافه کردن برخی تعاملات به یک برنامه وب.

در حقیقت ۷۶ درصد از توسعه دهندگان شرکت کننده در گزارش State of Vue.js سهولت ادغام را بزرگترین سرمایه Vue در نظر می‌گیرند.

ٰVue با یک منحنی یادگیری آسان و ابزارهایی نظیر Vue CLI ۳ و Vue UI، برای تحویل سریع MVPها و ایده‌های راه اندازی بسیار عالی است. به همین دلیل همچنان یک راه‌حل مقرون به صرفه برای برنامه‌های کوچک تا متوسط ​​است.

اجازه ندهید شما را گول بزنند و فکر کنید Vue برای برنامه‌های وب بزرگ مناسب نیست. دقیقا برعکس. Vue دارای یک اکوسیستم وسیع از ابزارها و کتابخانه‌های همراه است که به این فریمورک امکان می‌دهد پاسخگوی نیازهای پیچیده برنامه‌های سازمانی باشد.

React js

از آنجا که React برای پروژه‌های بزرگ وب ایجاد شده است، انتخاب آن برای برنامه‌های کوچک و ساده ممکن است بیش از حد نیاز باشد. اگرچه فقط برای راه اندازی یک پروژه کاری به پایگاه کد بزرگی احتیاج دارد، اما در نهایت معماری آن در طولانی مدت نتیجه می‌دهد.

JSX قدرت کامل جاوااسکریپت را در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد که کنترل‌های جریان و ویژگی‌های پیشرفته IDE مانند تکمیل خودکار یا لیست کردن در الگوهای کامپوننت را شامل می‌شود.

برخلاف Vue ، React بسته‌های رسمی برای مسیریابی یا مدیریت state ندارد و به منظور ساخت برنامه‌های پیچیده، باید تقریبا برای همه موارد از راه حل‌های شخص ثالث استفاده کنید. اما انتخاب گسترده است. توسعه دهندگان باتجربه که وظیفه ارائه پروژه‌های پیشرفته را دارند، می‌دانند که کدام یک از کتابخانه‌های متعدد بهترین گزینه برای پاسخگویی به خواسته‌های تجاری یک برنامه وب خاص می‌باشد.

برخی برنامه‌های وب ساخته شده با Vue.js و React

Vuejs

React js

لازم به ذکر هست که تمامی زیر مجموعه های فیسبوک از react js استفاده کرده اند

سخن پایانی

react و vue هر دو فریمورک های فوقالعاده سریع و درحال رشد و به روز هستند و استفاده از هرکدوم بستگی به پروژه ای داره که درحال انجام هست، در نتیجه استفاده از هرکدوم به خواست خود برنامه نویس هست.

اما بیاید واقع گرا باشیم(نظر شخصی من): react js توسط شرکت فیسبوک پشتیبانی میشود در نتیجه فریمورکی (یا بهتره بگیم کتابخانه) نیست که به این راحتی ها و در چند سال آینده عقب افتاده بشه و دیگه کسی ازش استفاده نکنه.