آیا تا به حال به این فکر افتاده اید که سایت شما نیاز به استفاده از تکنولوژی های جدید و زبان های مدرن یا بهتر بگویم بجز php دارد؟ یا حتی روی php شما نیاز دارید به صورت مثال از یک فریم ورک قدرتمندش مثل لاراول استفاده کنید؟ خوب اگر فکر نکردید که باید بگم شما می توانید شب را به راحتی با پوستی شفاف بگذرانید و به سادگی بخوابید ولی اگر هم اکنون در حال فکر کردن هستید و مخصوصا به آن نیاز دارید باید بگویم بله مشکل شما مشکل خیلی از برنامه نویسان و همینطور مشتریان ایرانی هست. بحث همیشگی ارزان بودن php همیشه باعث این می شود شما نتوانید همگام با فناوری های روز در ایران جلو بروید و یکی از بزرگترین مشکلات تهیه سرور و هاست های مناسب برای این کار هست. در این مقاله که بیشتر شبی به دل نوشته می باشد من با تمرکز ویژه بر روی هاستینگ ها جلو می روم و بیشتر دوست دارم مشکلاتی که به عنوان یک برنامه نویس و مشتری دارم را با شما به اشتراک بگذارم.

مقدمه :

با کمی جستجو متوجه می شوید تمامی هاستینگ های ایرانی البته بهتر بگوییم اکثر آن ها یک سرور گنده دارند البته از نظر منابع و بعد روی آن یک Cpanel نصب کرده و شروع به فروش هاست می کنند . تو شعارشان هم بهینه بودن با تمام سیستم های مدیریت محتوای معروف همیشه وجود دارد . لازم به ذکر هست بخاطر پیشبینی همه چیز در Cpanel معمولا مشکلاتی کمی دارند . از خصوصیات مهم Cpanel که همه ما به اون واقف هستیم می تونیم به چند مورد بسیار مهم اشاره کنیم از جمله :

 • همه چیز در دسترس شماست
 • شما با سرور سر کلمه نمی زنید
 • و تخصیص منایع هم خیلی خوب انجام می شه
 • موارد مدیریتی و مانیتورینگ هم جوری درست شده همه بتونند باهاش کنار بیاند

اگر مثل من تجربه کار با تعداد زیادی از هاستینگ های ایرانی داشته باشید متوجه این خواهید شد که تا زمانی مشکل ندارید و بهترین پشتیبانی به همراه شماست که اصلا مشکلی پیش نیاید ( دقیقا مثل نرم افزار امن نرم افزاری هست که اصلا ساخته نشده است ) . حال اصلا بحث ما در این زمینه نیست بحث ما تغییر جامعه هاستینگ ها و همینطور مشتریان هست.

در حدود دو سال پیش من سعی کردم تغییرات اساسی در کار هایم بدهم و به سمت زبان هایی مثل elixir , swift و همینطور تکنولوژی هایی مثل node , react و ... بروم. در شروع یادگیری همه چیز عالی بود من واقعا حس خوبی داشتم . اگر بخواهم شفاف بگویم تاحالا انقدر خوشحال نبودم . امکانات زیادی در گوشه کنار من بود . وارد جامعه ای شدم که همش دنبال این بودن که امکانات زیادی را کد باز بزنند و رایگان منتشر کنند . امکاناتی مثل ریل تایم را در کمترین زمان ممکن بدست آوردم خیلی ساده بدون اینکه درگیر مسائل فنی شوم همه این موارد بسیار شادی آور بود من نه یک پله بلکه احساسم بر این بود که ۲۰ پله جلو افتاده ام تا اینکه من باید از محیط کامپیوتر شخصی یواش یواش وارد محیط دپلوی روی پهنای اینترنت و سرور می شدم .

حال فهمیدم چندین مشکل اساسی هست که به همین منظور خیلی ها فکر می کنند php ارزان تر است ولی واقعیت امر به این صورت نیست .

من در مورد بدی ها یا ویژگی های php صحبت نمی کنم بلکه خودم یک php کارم و بسیار هم با این زبان کسب درامد کردم .

 1. هاستینگ های موجود اصلا از موارد یادگیرفته شده من پشتیبانی نمی کنند ( البته در ایران )
 2. اگر پشتیبانی می کردند به هیچ عنوان دسترسی مناسب و قیمت مناسب و پشتیبانی مناسبی را ارائه نمی کردن
 3. سرور های خارجی مراحل پرداخت بسیار سخت و تحریم همیشگی کشورمان را به همراه داشت
 4. افرادی که VPS کانفیگ می کردن به صورت اختصاصی قیمت ها انقدر بالا بود که امکان پذیر نبود

مشکل اول : راضی نشدن مشتریان

همیشه بازار جای رقابت دارد و مشتریان نیز همیشه خواستار قیمت ارزان تر هستند به تجربه ثابت شده است که بیشتر از کیفیت قیمت تمام شده برای مشتریان ایرانی مهم هست . هیچ دلیل منطقی برای ۹۸ درصد ایرانی نمی تواند کار ساز باشد . حال این شاید تجربه بد من در مشتری هایم در این چندین سال باشد . ولی وقتی شما از سالی ۱۰۰ هزار تومان که اون هم اخیرا بالا رفته وارد این پروسه می شوید که ماهی ۱۰۰ هزار تومان از کاربر برای نگهداری اپلیکیشنش بر روی یک سرور بگیرید تازه شروع مشکل هست .

سوالات مطرح شده :

 • چرا این قیمت ؟
 • فلانی نصف این هم نمی گیره ؟
 • چرا اون زبان رو که قبلا بودیم نزدی و ... .

  و مابقی بحث ها که همه ی ما به آن آشنا هستیم و مرور آن هیچ تاثیری ندارد و بهترین راه کار به صرفه کردن این روند برنامه نویسی با زبانی بسیار ساده و غیر کامپیوتری برای مشترک می باشد.

مشکل دوم : نبود هیچ پشتیبانی مناسب برای سازماندهی

به علت اینکه تمام هاست های ایرانی محدود شده به سی پنل یا دایرکت ادمین و برخی هم پلسک هستند . همیشه دنبال این می باشند که بدون دردسر یک ماژول برای سیستم خودشان پیدا کنند و همیشه بجای پیاده سازی راه اصلی دنبال دور زدن نیازمندی های نرم افزاری می باشند . به عنوان مثال شما الکسیر رو سرچ کنید هیچ افزونه بدرد بخوری برای سی پنل پیدا نمی کنید و یا به صورت مثال بیایید روبی را سرچ کنید یک ماژول زده شده ولی کدام هاستینگ ایرانی به خوبی آن را پیاده سازی کرده؟ و کدام از این هاستینگ ها به صورت مثال پستگرس را به سادگی در اختیار شما قرار داده و خودشان حداقل آشنایی را به این زبان ها دارند؟ یا Node که این همه استفاده کننده دارد یک پست در انجمن مذکور ارسال شده که یک ماژول غیر رسمی معرفی شده است با مشکلاتی بسیار زیاد، پس از مدتی که شما این سرور هایی به اصطلاح پشتیبانی کننده زبان های مدرن و تکنولوژی های رو را تست کردید باز می آیید سر پله اول .

مشکل سوم : خرید سرور از خارج از کشور

یک سرچ ساده می زنید و متوجه می شید که چه سرور های خوبی با کانفیگ خودکار با کمی اطلاعات عمومی تمام مشکلات بالا را حل می کنند و با چه خدماتی در اختیار شما قرار می دهد . یک مثال ساده heroku.com بعد تصمیم می گیرید خانه آخر شما اینجاست می رید که خرید بزنید متوجه می شید پی پال ندارید یا می رید که خرید از واسط بزنید می بنید با یک آیپی ایران مسدود شدید و یا در مورد تفاوت قیمت ها که نگم ... .

مشکل چهارم : کانفیگ سرور به وسیله خود برنامه نویس

خوب بالاخره رسیدم به مرحله آخر مرحله ای که تنها آپشن خیلی از ماها می باشد . خرید یک VPS و کانفیگ کن . حال می خواهد با داکر باشد یا هر کانتینر منجیر دیگری یا حتی به صورت خام روی سرور نصب کردن . می دانید چه مشکلی پیش می آید ؟ چون شما دست تنها هستید و اکثر کانفیگ کنندگان بر روی Cpanel کار می کنند خیلی کم پیش می آید شما یک فردی را با دانش توانایی پیدا کنید که بخواهد کار کند و وقتی سر قیمت می روید یک دفعه یک استارت آپ و ایده آن را در نطفه خفه می کنید چون هزینه اش را ندارید و تنها راهش جستجو و یادگیری کانفیگ سرور. بله تبریک می گویم شما الان Devops شده اید ولی متاسفانه چند ماهی هست کد نزدید چون سرور تمام وقت شما را گرفته است.

نتیجه گیری :

این مطلب و دل نوشته این دلیلی و منطقی را فراخوانی می کند که به هاستینگ های بفهماند باید خدماتی بهتر در رابطه با فناوری های روز ارائه بدند . باور کنید اگر اون ها با استخدام چند برنامه نویس مسیر کانفیگ سرور را کمی خودکار سازی کنند و کمی بهبود بدهند و کمی در این هزینه های صرفه جویی کنند. چندین برابر مشترکین خارج از کشور به سمت آن ها خواهند آمد . هر روزه چندین مطلب انتشار پیدا می کند که می گوید VPS ها در آینده جایگزین هاست های اشتراکی می شوند که حتی الان هم تا حدودی شده اند ولی درگیر کردن برنامه نویس در مدیریت سرور باعث این می شود که تمامی زمان و هدف و ... برنامه نویس برای مسائل سرور هزینه شود و دیگیری از اصل ماجرا که ساخت برنامه هست فاصله بگیرد .

آنقدر در بازار ایران این سری موارد کم هست کسی با ساخت یک دیتابیس و دادن API سریعا در مدت زمان کم می تواند مشتریان زیادی را با خودش همراه کند . ایده ای که کپی پست نسخه خارجی می باشد فقط شرایط داکیومنت سازی و همینطور هزینه و پرداخت آنرا راحتر کرده است. زمان این هست که پیشنهاد های زیادی به هاستینگ های بزرگ داخلی ارسال شود و همینطور در مرحله بعدی فشار روی آن ها قرار بگیرد . که متاسفانه فکر نمی کنم به این زودی این موارد در کشورمون پیاده سازی شود .

به نظرم PHP دیگر مثل گذشته ارزان نیست بلکه مشکلات ما در داخل باعث این شده است که فکر کنیم ارزان ترین راه پیاده سازی سایت با امکانات موجود است.

منتظر نظرات شما دوستان در این رابطه هستیم . شاید راه حل شما بتواند مشکلات زیادی از افرادی که تازه وارد برنامه نویسی می شوند حل کند