در بسیاری از پروژه‌ها مخصوصاً پروژه‌های وب (وب‌اپ‌ها، وب‌سایت‌ها و ....) نیاز به یک‌سری خدمات تکراری داریم. برای مثال که یک سایت آموزشی نیاز به پخش فیلم دارد و یک وبلاگ هم ممکن است نیاز به پخش‌کننده فیلم داشته باشد. یکی از روش‌های برطرف کردن این نیاز استفاده از کتابخانه‌ها یا به اصطلاح Library ها است.

برای این قابلیت‌ها که در front-end از آنها بهره می‌بریم، باید دنبال بهترین کتابخانه آن موضوع باشیم. برای این کار، بنده از یک ابزار استفاده می‌کنم:

سایت javascripting

Javascripting.com این سایت در دسته‌بندی‌های مختلف قابلیت‌های وب چندین کتابخانه معرفی و آنها را بر اساس ستاره‌های گیت‌هاب مرتب می‌کند. توضیحات مربوط به هر کدام را هم در همان جا ارائه می‌کند.

دو نکته آموزشی:

چرخ را دوباره اختراع نکنیم!

استفاده از کتابخانه‌های جاوااسکریپت (و CSS) عار نیست. وقتی یکبار یک نفر شبیه چیزی که نیاز دارید را نوشته از همان استفاده کنید. دوباره‌نویسی کتابخانه‌ها کار عقلانی نیست! البته برای تمرین جاوااسکریپت و سی‌اس‌اس یا خلق قابلیتی نو نه تنها منفور نیست بلکه نکته‌ای مثبت است.

از آن طرف بوم نیفتیم!

استفاده بی‌جا و بی اندازه از کتابخانه‌ها هم درست نیست. زیرا سرعت بارگذاری صفحه را پایین آورده و حجم پروژه را بالا می‌برد.