lamp

سلام به دوستان و دنبال کنندگان پارس کلیک. قصد دارم راه اندازی LAMP را در این مقاله آموزش دهم.

راه اندازی لمپ برای لینوکس کاران،شاید ابتدایی ترین و مقدماتی ترین راه یاد گیری و راه اندازی یک سیستم کامل به هم مرتبط می باشد که می توان یک وب سرور ، دیتا بیس و یک زبان برنامه نویسی سمت وب را راه اندازی کرد.

در این مقاله قصد دارم بر روی دو سیستم عامل Debian 8 و CentOS 7 این فرایند را آموزش دهم تا بتوانید در هر دو سیستم عامل نصب را کامل انجام دهید.

همچنین زبان برنامه نویسی که برای این آموزش می خواهم نصب کنم php می باشد .

راه اندازی Lamp بر روی Debian و Ubuntu

۱.لیست نرم افزای خود را آپدیت کنید تا آخرین نسخه ها را دریافت کنید.

برای استفاده از دستورات زیر می بایست از کاربر سوپریوزر استفاده نمایید.اگر ادمینی هستید که sudoer نیز می باشید، از دستور sudo قبل از تمام کامندهای این مقاله استقاده کنید.

apt-get update 

۲. نصب وب سرور Apache

apt-get  install apache2 apache2-doc 

۳.نصب MySQL

apt-get install mysql-server mysql-client 

۴. نصب زبان برنامه نویسی PHP

apt-get install php5 php5-mysql libapache2-mod-php5 

اگر دستور فوق در لیست نرم افزاریتان نبود یا به هر جهت قصد دارید ورژن بالاتری از پی اچ پی را نصب کنید، با جستجو در لیست نرم افزاری میتوانید آن ها را پیدا کنید و سپس آن پکیج را نصب کنید.

aptitude search php | grep -e php.-mysql -e libapache2-mod-php. 

۵. استارت کردن سرویس های LAMP.

systemctl restart apache2 
systemctl restart mysql 

توجه داشته باشید در فرایند نصب mysql از شما یک رمز می خواهد که می بایست آنرا فراموش نکنید. به هر دلیل اگر رمزی در فرایند نصب از شما پرسیده نشد از یکی از دستورات زیر استفاده نمایید.

dpkg-reconfigure mysql-server 

و یا دستور زیر

mysqladmin  -u root password 'پسورد جدید را وارد کنید' 

پس چک کردن صحت نصب آپاچی از یک مرورگر استفاده کنید و ip خود را به تنهایی وارد آن کنید تا به شما صفحه ای با مزمون نوع سیستم عامل و آپاچی نمایش دهد.

لازم به ذکر است آدرس دایرکتوری وب سرور شما در /var/www/html می باشد و هر فایلی با owner و دسترسی کامل به آن بدهید را برای شما به نمایش می گذارد.

راه اندازی LAMP بر روی CentOS

۱. لیست نرم افزای خود را آپدیت کنید تا آخرین نسخه ها را دریافت کنید. برای استفاده از دستورات زیر می بایست از کاربر سوپر یوزر استفاده نمایید.اگر ادمینی هستید که sudoer نیز می باشید، از دستور sudo قبل از تمام کامند های زیر استقاده کنید.

yum update 

۲. نصب وب سرور Apache

yum install httpd 

۳.نصب MySQL

به علت خارج شدن لایسنس mysql از حالت متن باز به Oracle ، توسعه دهندگان آن تصمیم گرفته اند نام آن را به mariaDB تغییر داده و آن را با این نام به صورت آزاد ارائه دهند و در CentOS نام آن به همین نام تغییر داده شده است.

yum install mariadb-server mariadb 

۴.نصب PHP

yum install php php-mysql 

۵. استارت کردن سرویس های LAMP

systemctl restart httpd.service 
systemctl enable httpd.service 
systemctl start mariadb 
systemctl enable mariadb.service 

تذکر : اگر در مراحل نصب مای اس کی ال از شما پسوردی طلب نشد ، پیشنهاد می شود برای تکمیل فرایند نصب از دستور زیر استفاده نمایید.

mysql_secure_installation

پس چک کردن صحت نصب آپاچی از یک مرورگر استفاده کنید و ip خود را به تنهایی وارد آن کنید تا به شما صفحه ای با مزمون نوع سیستم عامل و آپاچی نمایش دهد.

لازم به ذکر است آدرس دایرکتوری وب سرور شما در /var/www/html می باشد و هر فایلی با اونر و دسترسی کامل به آن بدهید را برای شما به نمایش می گذارد.

با تشکر از شما که حوصله کردید و مقاله بنده را مطالعه فرمودید. باعث افتخار بنده است اگر سوال ، پیشنهاد و یا ایرادی در مقاله بنده مشاهده فرمودید با بنده در بخش نظرات یا پست الکترونیکی بنده [email protected] در میان بگذارید.