جاناتان آیو طراح ارشد اپل تا پایان امسال از سمت خود در این شرکت کناره گیری می کند و به این ترتیب دوران حرفه ای فردی که برخی از تاثیرگذارترین گجت ها از جمله آیفون را طراحی کرده در یکی از بزرگ ترین شرکت های جهان به پایان می رسد.

آیو که از سال ۱۹۹۶ میلادی مدیریت تیم طراحی اپل را بر عهده داشت قصد دارد پس از ترک اپل یک شرکت طراحی مستقل را تاسیس کند و به مشتریانی از جمله اپل خدمات خود را ارائه نماید.

Apple

این شرکت که LoveFrom نام دارد حاصل به هم پیوستن آیو و طراح شهیر مارک نیوسان است و علیرغم آنکه آیو پست مدیریتی اش را در اپل ترک می کند، هم او و هم شرکت متبوعش اعلام کرده اند که وی همچنان روی برخی از پروژه های اپل کار خواهد کرد.

به این ترتیب از سال جدید جانی آیو همچنان روی برخی پروژه های اختصاصی اپل کار خواهد کرد و تیم با استعدادی هم که او از خود به یادگار گذاشته زمام امور را در شرکت بر عهده می گیرند. تیم کوک مدیرعامل اپل در بیانه خبری تازه ای پیرامون جدایی آیو چنین گفته است:

بعد از این همه سال همکاری نزدیک، خوشحالم که این همکاری همچنان ادامه پیدا می کند و امیدوارم که همکاری طولانی مدتی را در آینده با جانی داشته باشیم.

آیو یکی از طراحان صنعتی مطرح دنیاست که روی محصولات شناخته شده ای از جمله مدل های مختلف مک، آیپاد، آیفون، آیپد و اپل واچ کار کرده است و دستی هم در طراحی مقر تازه اپل با آن ظاهر سفینه ای شکلش داشته. همچنین حس و ظاهر دوست داشتنی فروشگاه های اپل نیز تا حدودی مرهون ذوق و استعداد او در طراحی است.

آیو به تازگی صداگذاری روی یک ویدیو با موضوع طراحی مک پرو جدید را به اتمام رسانده که چندی پیش معرفی شد اما به لحاظ طراحی نتوانست مخاطبان اپل را راضی کند. اما در کنار سخت افزار، او نقشی تاثیر گذار هم در باز طراحی نرم افزارهای اپل داشته است و اگر خاطرتان باشد iOS 7 را با ظاهر متفاوتش او در سال ۲۰۱۳ به مخاطبان معرفی کرد و اثر انگشت او را می توان در سیستم عامل دسکتاپی اپل نیز مشاهده کرد.

اپل اعلام کرده ایوانس هنکی که هم اکنون معاونت طراحی صنعتی آن را بر عهده دارد و آلن دای معاونت طراحی رابط کاربری انسانی از این پس مستقیما به جف ویلیامز گزارش می دهند که بعد از رفتن آیو بخش اعظمی از زمان خود را با تیم طراحی سپری خواهد کرد.

آیو در رابطه با جدایی اش از اپل چنین گفت:

بعد از حدود سی سال و انجام پروژه های متعدد، بسیار به خاطر تلاش هایمان برای ایجاد یک تیم طراحی و پردازش در اپل به خود میبالم. امروز این تیم از هر زمان دیگری در تاریخ اپل قوی تر، پویا تر و با استعدادتر است. این تیم قرار است که تحت مدیریت بسیار خوب ایوانس، آلن و جف به کارش ادامه دهد که از نزدیک ترین همکاران من بودند. من بسیار به همکاران طراحم در اپل که همچنان در زمره دوستان نزدیکم باقی می مانند ایمان دارم و امیدوارم سال های زیادی را در کنار آنها کار کنم.

بعد از بازگشت دوباره استیو جابز به اپل در سال ۱۹۹۷ آیو رابطه نزدیک و دوستانه ای با او پیدا کرد و یکی از اولین پروژه های مشترک این دو نفر نیز آیمک ۱۹۹۸ بود. آیو از چنان جایگاهی نزد جابز برخوردار بود که که در سال ۲۰۰۷ و همزمان با رونمایی از نسخه اولیه آیفون جابز روی استیج با او تماس صوتی گرفت.

با وجود آنکه آیو در ویدیو کلیپ های بسیاری با موضوع طراحی ظاهر شده و این سالها او را خیلی مقابل دوربین خبرنگاران دیده ایم اما که در رابطه با زندگی خصوصی اش بسیار محتاط عمل کرده و اطلاعات چندانی در این رابطه در دست نیست.