شاید شما هم مثل من جز دسته افرادی باشید که از صبح که بیدار میشید تا اواخر شب پشت کامپیوتر نشستید . بعضی از کتاب های بخشی تحت عنوان ارگونومی دارند ( دروس مقدماتی کامپیوتر) متاسفانه اکثر اساتید این بخش را حذف میکنن .

متاسفانه برای عدم آموزش صحیح تو این مدت درد هایی مثل گردن و کمر درد و ضعف چشم را تجربه کردم و دوست ندارم که این درد ها بیشتر بشن و مجبور بشم کمتر با کامپیوتر کار کنم. اکثر دوستان منم هم که زمانی زیادی را پشت کامپیوتر هستند این درد ها را تجربه کردند.

computer ergonomics

راه حل اساسی برای نجات از این درد ها و همچنین پیشگیری ( پیشگیری بهتر از درمان) این هست که این عضلات را قوی کنید و همچنین سعی کنید به صورت درست بشینید و از ابزارهای درست بهره بگیرید.

اولین مسئله ای که بسیاری از دوستان بیان میکنن این هست که باید یک میز و صندلی حرفه ای گرفت . میز و صندلی حرفه ای به شما کمک خواهد کرد ولی کمک اصلی رو نحوه نشستن و همچنین نحوه استفاده از ابزار های مورد استفاده هست.

computer ergonomics

نیازی به هزینه زیادی برای خرید یک صندلی و میز حرفه ای نیست ولی اگر شما به عنوان یک برنامه نویس زمان زیادی پشت سیستم میشینید پیشنهاد میکنم برای یکبار این هزینه را تقبل کنید و چندین سال به صورت راحت تر کارتون را دنبال کنید ، همانطور که در تصویر میبینید یک میز و صندلی معمولی را هم با چند حرکت و هزینه کمی میشه به حالت مناسب در آورد.

به عنوان یک برنامه نویس سلامتی جسمی و ذهنی همیشه باید براتون ارزشمند باشه و سرمایه شما هست بنابراین منطقی نیست که بخواهید در این زمینه صرفه جویی کنید. یک میز مناسب برای برنامه نویسی قیمتی حدود ۷۰۰ تا ۱ میلیون و قیمت یک صندلی حرفه ای بین ۲ تا ۳ میلیون تومان در مرداد ماه ۹۷ هست. ممکنه بعضی از دوستان بگن این هزینه برای ما زیاد به نظر میرسه اول از همه باید بگم نیازی نیست چنین هزینه ای بکنید و امکانش هست با هزینه کمتر محیطی مناسب فراهم کنید که در ادامه بهش میپردازم و بعد باید بگم که سلامتی شما خیلی بیشتر از این ارزشمند هست و تا زمانی که از دست ندید به فکر نمیوفتید ، هزینه دکتر و عمل های جرابی خیلی بیشتر از این مبلغ میباشد و همچنین هیچوقت شما سلامتی اولیه را بدست نمیارید.

دوستان برند خاصی رو نام نمیبرم تنها با یک جستجو ساده میتونید بهترین ها به همراه نظرات کاربران را پیدا کنید.

بجز صندلی مناسب که باید کاملا پشت شما را پوشش دهد و همچنین گودی کمر شما را پر کند، توجه کنید که منظور از میز مناسب میزی میباشد که ۲ شراط زیر را داشته باشد :

ارتفاع میز قابل تنظیم باشد

ارتفاع مانیتو قابل تنظیم باشد

خوب بحث رو خلاصه تر میکنم و میرم سراغ اصل مطلب :

باید بالا مانیتور شما در سطح چشم شما باشد و به صورت مستقیم در مقابل شما قرار بگیرد . فاصله بین شما و مانیتور باید بین ۵۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر باشد. computer ergonomics

ارتفاع میز باید جوری تنظیم شود که هم سطح با دستان شما قرار گرفته و دستان با زاویه ۹۰ درجه بر روی میز قرار بگیرد ( میز مقابل دکمه شکم شما قرار بگیره) ، در صورتی جایگاه دست ها صندلی قابل تنطیم است، هم سطح میز قرار بگیرد تا آرنج ها را پوشش دهد.

computer ergonomics

پای خود را باید روی زمین با زانوهایتان در زاویه 90 درجه قرار دهید. نباید صندلی پشت زانو قرار بگیره ، پشتی صندلی زمانی که دارید کار میکنید به صورت ثابت باشه و همچنین در حین کار کردن پشت و شانه هاتون به صندلی چسبیده باشه

computer ergonomics

زمانی که دارید تایپ میکنید حواستون باشه مچ ها نباید خم شده باشن و همچنین صفحه کلید مقابل شما قرار بگیره

رعایت موارد بالا به تنهایی میتونه کمک زیادی کنه ولی باز هم کافی نیست.

موارد دیگر مانند استفاده از عینک مناسب، تمرینات کششی ( ورزش)، تغذیه صحیح و موارد دیگه وجود دارند که باید رعایت گردد.. سعی میکنم موارد ذکر شده در آینده در قالب یک مقاله بنویسم.