٢ سال پیش ساخته شده ٢ هفته پیش بروز شده ۶۰۰ بار تماشا شده
سرویس ها

داکر برای توسعه
۱- داکر چیست؟

٢١ ویدیو ١١ ساعت ١ دقیقه
فایل های تمرین مختص کاربران ویژه هست.

داکر Docker یک برنامه رایانه‌ای متن باز است که شبیه‌سازی سطح سیستم‌عامل که با نام کانتینرینگ نیز شناخته شده است اجرا می‌کند. داکر دیپلویمنت نرم‌افزارهای کاربردی را درون کانتینر نرم‌افزاری به وسیلهٔ فراهم کردن لایهٔ انتزاعی اضافه‌ای فراهم می‌کند.

کانتینرهای داکر قسمتی از نرم‌افزار را در یک سیستم فایل کامل تعبیه می‌کند. به صورتی که شامل هر آنچه جهت اجرا شدن (مانند کد رانتایم، ابزارهای سیستم و کتابخانه سیستم) لازم است و هر آنچه که می‌تواند بر روی یک سرور نصب شود. این امر اجرای برنامه را به صورت ثابت در هر نوع محیطی تضمین می‌کند.

Docker به صورتی عمل می کند که عملیات بسته بندی ، حمل و توسعه هر برنامه کاربردی که به صورت سبک و قابل حمل ایجاد شده است را بطور خودکار انجام دهد. از دیگر ویژگی های این پلتفرم، امکان گسترش سرویس های قابل توسعه به شیوه ای امن و قابل اعتماد در طیف گسترده ای از پلتفرم ها است. از دیگر قابلیت های داکر می توان به انتقال اپلیکیشن ها و انعطاف پذیری زیرساخت، به روز رسانی پویا و ایجاد تغییرات در لحظه را نام برد.

داکر هیچ سیستم عامل جدیدی ایجاد نمی کند بلکه این امکان را به بسته نرم افزاری ایجاد شده می دهد که از Kernel اصلی سیستم عاملی که بر روی آن نصب شده است استفاده نماید و در زمان انتقال نیز فقط Package نرم افزاری منتقل می شود نه ماشین مجازی ، در واقع Docker Engine یا موتور اصلی Docker جایگزین نرم افزار Hypervisor می شود و این کار باعث می گردد که کارایی سیستم ما به شدت افزایش یابد زیرا یک لایه واسط به نام Hypervisor حذف شده و نرم افزار بصورت مستقیم با هسته اصلی سیستم عامل کار میکند با این تفاوت که کاملا ایزوله شده است.

یکی از مهمترین فاکتورهایی که Docker دارد Open Source بودن آن است. متن باز بودن بدین معنی میباشد که هر کسی می تواند Docker را تهیه و سورس آن را تغییر دهد و یک محصول جدید معرفی کند و یا اینکه قابلیت های جدیدی به آن اضافه کند که تا به حال بر روی آن وجود نداشته است. شما می توانید Docker Container های مختلفی بر روی یک سیستم پیاده سازی کرده ، طوری که تمامی آنها در یک فضای ایزوله شده قرار داشته و از سیستم میزبان هم مجزا باشند. با استفاده از این پلتفرم، می توانید کل چرخه ی توسعه، تست، توزیع و مدیریت را با استفاده از رابط کاربری مستحکم طراحی کنید.

یکی از لینک هایی که برای آشنایی با دستورات داکر کاربرد دارد Docker Cheat Sheet می باشد و داکر هاب شامل پکیج های ساخته شده برای استفاده مجدد هست.

۱- داکر چیست؟ ۲۷ امرداد، ۱۳۹۷
رایگان
۲- دستورات داکر ۲۷ امرداد، ۱۳۹۷
رایگان
۳- داکر ایمیج ۲۷ امرداد، ۱۳۹۷
۴- داکر فایل ۲۷ امرداد، ۱۳۹۷
۵- سرو کردن وب در داکر ۲۷ امرداد، ۱۳۹۷
۶- کار با چندین پردازش در داکر ۲۷ امرداد، ۱۳۹۷
۷- تنظیمات پی اچ پی در داکر ۲۷ امرداد، ۱۳۹۷
۸- نشان دادن لاگ ها در داکر ۲۷ امرداد، ۱۳۹۷
۹- فرق بین ENTRYPOINT و CMD در داکر ۳۱ امرداد، ۱۳۹۷
۱۰- استفاده از شبکه در داکر ۳۱ امرداد، ۱۳۹۷
رایگان
۱۱- نصب لاراول در داکر ۳۱ امرداد، ۱۳۹۷
۱۲- دیتابیس و Volumes در داکر ۷ شهریور، ۱۳۹۷
۱۳- فایل docker-compose در داکر ۷ شهریور، ۱۳۹۷
۱۴- سرویس ها در داکر کمپوز ۷ شهریور، ۱۳۹۷
۱۵- حذف Volume های اضافه در داکر کمپوز ۷ شهریور، ۱۳۹۷
۱۶- ساخت سرویس از ایمیج در داکر کمپوز ۷ شهریور، ۱۳۹۷
۱۷- تغییر پوشه کار در داکر کمپوز ۲۶ شهریور، ۱۳۹۷
۱۸- متغیرها در داکر کمپوز ۲۶ شهریور، ۱۳۹۷
۱۹- نصب Node در داکر کمپوز ۲۶ شهریور، ۱۳۹۷
۲۰- مرتب کردن پوشه ها در داکر کمپوز ۲۶ شهریور، ۱۳۹۷
۲۱- ساخت دستورات تمیز برای استفاده مجدد در داکر ۲۶ شهریور، ۱۳۹۷