گیت فلو - Git Flow

گیت فلو - Git Flow

معرفی Git Flow گیت فلو

۷ ویدیو

برای دانلود فایل های تمرینی اول به اینجا روید و اگر نبود به گیت هاب ما روید. بعضی از درس ها فایل تمرینی ندارند.

١
معرفی Git Flow گیت فلو
۱ اردیبهشت، ۱۳۹۹ — ٣ سال پیش
٢
ساختن Feature با گیت فلو
۲ اردیبهشت، ۱۳۹۹ — ٣ سال پیش
٣
ساختن Release با گیت فلو
۲ اردیبهشت، ۱۳۹۹ — ٣ سال پیش
۴
پوش و پول در گیت فلو
۳ اردیبهشت، ۱۳۹۹ — ٣ سال پیش
۵
فیکس کردن Bug با گیت فلو
۴ اردیبهشت، ۱۳۹۹ — ٣ سال پیش
۶
گیت Support در گیت فلو
۵ اردیبهشت، ۱۳۹۹ — ٣ سال پیش
۷
کار با پلاگین Git Extras برای گیت
۶ اردیبهشت، ۱۳۹۹ — ٣ سال پیش

سناریو معمول گیت به این شکل هست: وقتی با گیت شروع میکنید روی برنچ master هستید و در ادامه میتونید چندین برنچ مختلف برای خودتون بسازید ، مثلا برنچ update یا feature و توی اون branch ها کار کنید و وقتی بعد از اتمام کار هم merge میکنید و دوباره بهmaster و یا development میرسید.

اگه چندین نفر همزمان دارن روی یک پروژه کار میکنند یا زمانی که تعداد برنچ های کارتون زیاد میشه ، مدیریت و نگه داری گیت سخت میشه ! ممکنه جایی که کار میکنید یه قراردادهایی برای این کار داشته باشند و یا حتی یک نفر به عنوان git manager که کارش فقط کنترل گیت پروژه هست داشته باشند. اما با استفاده از ابزار گیت فلو میتونید خودتون به بهترین شکل، پروژه رو جلو ببرید.

شاخه master : که کدهای پروژه (در حال اجرا) قرار دارند و ممکنه همه بهش دسترسی نداشته باشند و طبق قرارداد هم کسی اجازه کامیت و پوش کردن بهش رو نداره !

شاخه develop :‌ کار بر روی پروژه از اینجا شروع میشه و توسعه دهنده ها میتونن کدهاشون رو به این قسمت پوش کنند اما این همه ماجرا نیست. اگه قرار باشه ۵ نفر همزمان روی این شاخه کار کنند ممکنه conflict به وجود بیاد پس شاخه دیگه ای هم لازم داریم:

شاخه feature: فرض کنید نیما قراره رو login کار کنه و هادی روی home پس به راحتی میتونن هر کدوم شاخه های خودشون رو داشته باشند به این شکل که feature/login و feature/home . در نهایت وقتی کار تموم شد این شاخه با شاخه develop مرج میشه و در صورتی که لازم باشه بعدا با شاخه master هم merge میشه!

شاخه hotfix:‌ فرض کنید هادی و نیما دارن روی فیچرهایی که گفته شده کار میکنن که مدیر پروژه یهو متوجه یه مشکلی تو پروژه در حال اجرا ( که طبیعاتا روی شاخه master هست) میشه و میخواد سریعا این مشکل حل بشه. پس به یه توسعه دهنده دیگه میگه این موضوع رو به سرعت حل کن.

این جا شاخه hotfix به وجود میاد و بدون اینکه با فیچر ها دخالتی داشته باشه از مستر و یا دولوپ یه شاخه میگیره و شروع میکنه به رفع مشکل! بعد از اینکه مشکل حل شد با master و یا develop مرج میشه. هادی و نیما هم بدون مشکل به کار خودشون ادامه میدن.

شاخه release: هم که از اسمش مشخصه مربوط به کنترل تگ های برنامه است و مثلا وقتی پروژه به جایی رسید که قراره release بشه یک تگ بهش میخوره.

خوب میبینید که مدیریت این همه شاخه و merge کردنشون کار ساده ای نیست.

اینجاست که git-flow وارد میشه و کنترل ماجرا رو به دست میگیره. به این شکل که تو هر جایی از پروژه که باشید میتونید پروژتون رو با گیت فلو ادامه بدید.

درود دوستان ♥️🇮🇷🧿👨🏻‍💻👩🏻‍💻

به کانال #پارس_کلیک خوش آمدید. لطفا حتما سابسکرایب کنید.

اگر عضو ما در پارس کلیک نیستید، حتما به سابسکرایب ✅ کردن به کانال ما فکر کنید و دگمه ی زنگوله🔔 رو هم کلیک 🖱 کنید چون ویدیوهای جدید رو به محض اینکه آپلود شدند به شما اطلاع می رسونه.

📣 اگر به دنبال حرفه ای شدن در زمینه ی #برنامه_نویسی 💻 هستید ما2️⃣ نوع عضویت داریم:

1️⃣ عضو ویژه ی ما در یوتیوب شوید❗️
https://www.youtube.com/channel/UCW0ojdh94N5-bFiidIepdDg/join

2️⃣ عضو ویژه ی ما در سایت پارس کلیک شوید❗️
https://parsclick.net/settings#/subscription

❗️ سوالاتتان را در انجمن وب سایت پارس کلیک مطرح کنید. ❓
https://parsclick.net/thread

PARSCLICK