مانگو دی بی

مانگو دی بی

۱- نصب مانگو دی بی

١١ ویدیو

برای دانلود فایل های تمرینی اول به اینجا روید و اگر نبود به گیت هاب ما روید. بعضی از درس ها فایل تمرینی ندارند.

١
۱- نصب مانگو دی بی
۲۵ اسفند، ۱۳۹۸ — ٣ سال پیش
٢
۲- کار با Shell در مانگو دی بی
۲۲ مهر، ۱۳۹۹ — ٣ سال پیش
٣
۳- ایمپورت کردن در مانگو دی بی
۲۲ مهر، ۱۳۹۹ — ٣ سال پیش
۵
۵- ساختن ایندکس ساده در مانگو دی بی
۲۲ مهر، ۱۳۹۹ — ٣ سال پیش
۶
۶- وصل شدن با کمک Node در مانگو دی بی
۲۵ اسفند، ۱۳۹۸ — ٣ سال پیش
۷
۷- ساخت کلید Unique در مانگو دی بی
۲۲ مهر، ۱۳۹۹ — ٣ سال پیش
۸
۸- دستورات sort, limit, skip در مانگو دی بی
۲۲ مهر، ۱۳۹۹ — ٣ سال پیش
١۰
۱۰- مدل کردن طرح مانگو دی بی
۲۲ مهر، ۱۳۹۹ — ٣ سال پیش
١١
۱۱- استفاده از aggregate در مانگو دی بی
۲۲ مهر، ۱۳۹۹ — ٣ سال پیش

مانگو دی بی یک دیتابیس غیر SQL است که به صورت CrossPlatform روی سیستم عامل های مختلف از جمله ویندوز، مکینتاش، لینوکس، و سولاری اجرا می شود و همچنین اغلب زبان های برنامه نویسی را پشتیبانی می کند.

مانگو دی بی برخلاف SQL داده ها را سند متنی ذخیره می کند. این برنامه از جستجو براساس فیلد، پرس و جوهای بازه ای و جستجوهای با عبارت منظم پشتیبانی می کند و می توان مستند های معرفی شده را با اضافه و یا حذف کردن یک فیلد تغییر داد.

مانگو دی بی کارایی بالا، دسترس پذیری، مقیاس پذیری، قابلیت تکرارهای سریع واشتراک پذیری خودکار را فراهم می کند.

در این نوع پایگاه داده جدول و رکورد وجود ندارد و از Collection و سند استفاده می شود. داده ها ساختار ثابت ندارند و هر دو سند می توانند ساختار کاملاً متفاوت داشته باشند، به این نوع ساختار BSON می گویند که داده ها را به شکل JSON ذخیره می کنند و بدین ترتیب یکپارچه سازی داده ها را در برخی اقسام برنامه های کاربردی آسان تر و سریع تر می کند.

مانگو دی بی به دلیل ساختار NoSQL تنها ذخیره و جستجو می کند و در نتیجه سرعت دستیابی و ذخیره داده ها به شدت افزایش می یابد. حجم داده های قابل ذخیره در سیستم به دو صورت horizontal-scaling و vertical-scaling افزایش می یابد.

در این برنامه می توانید master-slave replication ایجاد کنید. در حالت master قابلیت خواندن، نوشتن وجو دارد اما در حالت slave فقط قابلیت خواندن وجود دارد و در هر slave می تواند در شرایطی که نسخه master جاری خود با مشکل مواجه شد از یک نسخه master دیگر استفاده کند.

با استفاده از sharing در این برنامه داده های خود را بین چند سرور تقسیم کنید و به آنها دسترسی داشته باشید این کار باعث می شود شما بتوانید درخواست خود را به سرورهای دیگر بفرستید تا بهتر به آنها دسترسی پیدا کنند.

از مانگو دی بی می توان به عنوان یک سیستم فایل استفاده کرد و از مزایای توازن بار و انعکاس داده در چندین ماشین برای ذخیره فایل ها استفاده کرد. با استفاده از ویژگی Grid FS فایل های حجیم و باینری می تواند در ماشین های مختلف ذخیره و فراخوانی شود.

با استفاده از الگوریتم map reduce می توان پردازش دسته ای داده و تجمیعی را انجام داد از این ویژگی برای برآورده کردن ویژگی Group By در SQL استفاده می شود که شرکت گوگل از آن برای دسته بندی کردن کوئری های خود در موتور جستجوگرش استفاده می کند.

عضو ویژه ی ما در یوتیوب شوید
https://www.youtube.com/channel/UCW0ojdh94N5-bFiidIepdDg/join

عضو ویژه ی ما در سایت پارس کلیک شوید
https://parsclick.net/settings#/subscription

سوالاتتان را در انجمن وب سایت پارس کلیک مطرح کنید.

https://parsclick.net/thread