گیت‌‌هاب براساس آنچه تبعیت از قوانین تجاری ایالات متحده عنوان می‌کند، در حال مسدودسازی دسترسی کاربران ایرانی است. گیت هاب

براساس گزارش‌‌های اخیر، گیت‌هاب طی ۲۴ ساعت گذشته با ارسال ایمیلی به کاربران ایرانی، از مسدودشدن دسترسی آن‌ها به سرویس خود با هدف تبعیت از تحریم‌های اِعمال‌شده از سوی ایالات متحده علیه کشورمان خبر می‌دهد. متن ایمیل ارسالی به کاربران ایرانی گیت‌هاب بدین شرح است:

به‌موجب محدودیت‌های مربوط به قوانین تجارت [خارجی] ایالات متحده‌ی آمریکا، حساب کاربری شما در گیت‌هاب مسدود شده است. کاربران حساب‌های عادی (غیرسازمانی) تنها برای ارتباطات شخصی خود به سرویس‌های مخازن عمومی گیت‌هاب دسترسی محدودی خواهند داشت.

گیت‌هاب سرویسی است که به توسعه‌دهندگان امکان ذخیره‌سازی کدهایشان برای پروژه‌های مشارکتی متن باز و شخصی را می‌دهد. کاربران گیت‌هاب می‌توانند تغییرات کدها را ردگیری کرده یا باگ‌ها را گزارش کنند. ناگفته‌ نماند که چندی پیش گیت‌هاب به تصاحب مایکروسافت درآمد.

متن پیام

تصمیم اخیر گیت‌هاب برای مسدودسازی حساب کاربران ایرانی، واکنش‌های شدیدی را بین توسعه‌دهندگان داخلی در پی داشته است. عده‌ای اقدام گیت‌هاب را تبعیض علیه ایرانیان می‌دانند و عده‌ای نیز مایکروسافت را به‌خاطر این موضوع سرزنش می‌کنند.