کنفرانس WWDC 2018 اپل از بدو شروع اکوسیستم اندروید را خجالت زده کرد

کرگ فدریگی، یکی از مدیران کوپرتینو، در کنفرانس WWDC 2018 اپل مدیران اکوسیستم اندروید، رقیب دیرینه این اکوسیستم، را حسابی شرمنده کرد.

کنفرانس WWDC 2018 اپل

فدریگی در شروع کنفرانس WWDC 2018 اپل با ارائه یک آمار خیره کننده اعلام کرد که سیستم عامل iOS 11، جدیدترین آپدیت سیستم عامل گوشی‌های اپل، بر روی ۸۱ درصد از دستگاه‌های فعال آی‌او‌اس نصب شده است، این پایبندی از رقمی بیش از یک میلیارد دستگاه حکایت می‌کند. فدریگی همچنین اعلام کرد که در حال حاضر تنها ۶ درصد از دستگاه‌های فعال اکوسیستم اندروید بروزرسانی اندروید ۸ اوریو، جدیدترین آپدیت گوگل، را در اختیار دارند.

نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهند که اپل تنها به میزان بسیار کمی در ارائه این ارقام اغراق کرده است. جدیدترین ارقام ارائه شده توسط خود گوگل هم از این امر حکایت می‌کنند که بروزرسانی اندروید ۸ اوریو تنها بر روی ۵.۷ درصد از دستگاه‌های فعال اکوسیستم این سازنده نصب شده است به این نحو که از این تعداد ۴.۹ درصد کاربران از بروزرسانی اندروید ۸ و باقی ۰.۸ درصد کاربران از بروزرسانی اندروید ۸.۱ اوریو استفاده می‌کنند. جدول زیر در تاریخ ۱۷ اردیبهشت (۷ مه ۲۰۱۸) ارائه شده است.

کنفرانس WWDC 2018 اپل وضعیت سیستم عامل اندروید در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه ۹۷

داشبورد اپ استور کوپرتینو نشان می‌دهد که در تاریخ ۲ اردیبهشت (۲۲ آوریل) ۷۶ درصد از کاربران فعال اپل بروزرسانی iOS 11 را بر روی دستگاه های خود داشته‌اند از این رو رشد این رقم به ۸۱ درصد در زمان کنونی غیرمعقول نیست.

کنفرانس WWDC 2018 اپل وضعیت سیستم عامل اندروید در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه ۹۷

اپل ویژگی خود شیفتگی انیموجی را به واسطه میموجی وارد مرحله جدیدی کرد

اپل می‌خواهد ویژگی انیموجی را به یک سطح جدید به نام میموجی (Memoji) ارتقاء دهد و این ارتقاء بیشتر از اضافه کردن یک قابلیت تشخیص زبان یا دایناسور ترسناک است.

انیموجی

آنچه که سازنده مشهور آمریکایی چند دقیقه پیش در کنفرانس WWDC 2018 معرفی کرد این توانایی را دارد که در تمایلات ما به خود شیفتگی یک تغییر اساسی ایجاد کند و آن‌ها را به یک نتیجه گیری منطقی به نام میموجی برساند. برای این که میموجی بتواند عملکرد خود را ارائه کند دوربین‌های ترو دپث (TrueDepth) گوشی‌های اپل ویژگی‌های صورت شما را اسکن می‌کنند و تنها یک نمای کودکانه از صورت شما را در فریم باقی می‌گذارند.

بعد از این مرحله شما می‌توانید به واسطه ابزارهای آرایشی ارائه شده به هر نحوی که می‌خواهید تصویر صورت خود را تزیین کنید. کاربر برای مثال می‌تواند موهای سر نمای دیجیتالی خود را کوتاه کند، به ایموجی نشان داده شده خال یا عینک اضافه کند یا هر تغییر دیگری را که می‌خواهد در آن اعمال سازد. شما همچنین می‌توانید از میموجی ارائه شده به صورت عادی و بدون اضافه سازی هیچ مشخصه دیگری استفاده نمایید. این قابلیت مخاطبان شما را قادر می‌سازد تا چهره کارتونی شما را هم ببینند.

آی او اس ۱۲ در کنفرانس WWDC 2018 اپل معرفی شد

جدیدترین نسخه‌ی سیستم عامل iOS، یعنی آی او اس ۱۲ در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان ۲۰۱۸ (WWDC 2018) معرفی شد.

این نسخه‌ از سیستم عامل آی او اس، عملکرد بهتری را در اختیار کاربران دستگاه‌های قدیمی‌تر اپل قرار می‌دهد؛ علاوه بر این، از ویژگی‌هایی مثل واقعیت افزوده نیز پشتیبانی می‌کند. با آی او اس ۱۲ ، قابلیت‌های پیشرفته‌ای به گوشی‌های آیفون و آیپد اضافه خواهد شد.

نایب رئیس بخش مهندسی نرم‌افزار کمپانی اپل، کرگ فدریگی در WWDC 2018 به روی صحنه آمد تا جدیدترین نسخه از سیستم عامل آی او اس را به نمایش بگذارد. او همچنین به برخی ویژگی‌های جدید سیستم عامل مک او‌اس (macOS) اشاره کرد که تا پاییز امسال منتشر می‌شوند.

عملکرد آی او اس ۱۲

آی او اس ۱۲ روی تمام دستگاه‌هایی که به آی او اس ۱۱ مجهز بودند، اجرا خواهد شد. فدریگی اعلام کرد که این گسترده‌ترین پشتیبانی آی او اس است که در اختیار بسیاری از کاربران دستگاه‌‌های قدیمی‌تر قرار می‌گیرد.

عملکرد آی او اس ۱۲

اپل مدعی شده که با این نسخه‌ی جدید از سیستم عامل iOS، اپلیکیشن‌ها در آیفون ۶ اس پلاس تا ۴۰ درصد سریع‌تر اجرا می‌شوند. اجرای کیبورد صفحه نمایش تا ۵۰ درصد سریع‌تر خواهد بود و دوربین نیز تا ۷۰ درصد سریع‌تر از نسخه‌ی قبلی آی او اس اجرا خواهد شد. علاوه بر این، سرعت رمپ پردازنده‌، نه تنها در دستگاه‌های قدیمی‌، بلکه در جدیدترین دستگاه‌های اپل نیز افزایش یافته است.

واقعیت افزوده در iOS 12

اپل با همکاری پیکسار تلاش کرده تا فرمت فایل جدیدی را برای تجربه‌ی واقعیت افزوده در اختیار کاربران قرار دهد. فرمت جدید USDZ برای اشتراک گذاری بهینه‌سازی شده است و تمامی منابع مورد نیاز را در یک فایل شامل می‌شود. علاوه بر این،‌ ادوبی (Adobe) نیز پشتیبانی بومی USDZ را به Creative Cloud اضافه کرده است.

از دیگر مواردی که در رابطه با آی او اس ۱۲ در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان اپل اعلام شد، ARKit 2 است که به کاربران اجازه می‌دهد تجربه‌ی واقعیت افزوده را با دو کاربر دیگر به اشتراک بگذارند.

آی او اس ۱۲ در دسترس کاربران مدل‌های قدیمی آیفون و آیپد قرار می‌گیرد

اپل در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان ۲۰۱۸ (WWDC 2018) اعلام کرد که نسخه‌ی جدید سیستم عامل آی او اس ۱۲ را برای دستگاه‌های قدیمی‌تر نیز منتشر خواهد کرد.

اپل در مراسم معرفی آی او اس ۱۲ اعلام کرد که این نسخه از سیستم‌ عامل، گسترده‌ترین آپدیتی است که تا به حال توسط این شرکت منتشر می‌شود. این بدان معناست که تمام دستگاه‌هایی که سال گذشته،‌ آپدیت آی او اس ۱۱ را دریافت کردند،‌ امسال از نسخه‌ی iOS 12 نیز بهره‌مند خواهند شد.

این غول فناوری آمریکایی،‌ سابقه‌ی خوبی در انتشار بروزرسانی‌ها دارد. عملکرد این شرکت در مقایسه با سایر تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند، درخشان‌تر بوده است. اپل به طور معمول، آپدیت‌ نسخه‌ی جدید سیستم عامل خود را برای گوشی‌هایی که تا چهار سال قبل معرفی شده‌اند، منتشر می‌کند. زمانی که آی او اس ۱۱ در سال گذشته معرفی شد، گوشی‌های آیفون ۵ و آیفون ۵ سی نتوانستند از این نسخه‌ی iOS بهره‌مند شوند. اما اپل در این رویداد اعلام کرد که گوشی‌های قدیمی‌تر آیفون ۵ اس و آیفون ۶ نیز به آی او اس ۱۲ مجهز خواهند شد.

احتمالا بسیاری از کاربران آیفون‌های قدیمی‌تر از گوشی‌های خود خسته شده‌اند و ترجیح می‌دهند آنها را کنار بگذارند؛ اما کرگ فدیریگی در آغاز سخنرانی خود اعلام کرد که امسال، هیچ دستگاهی از آپدیت جدید بی‌بهره نخواهد ماند. که قطعا خبر خوشایندی برای این دسته از کاربران خواهد بود. با این اوصاف، گسترده‌ترین آپدیت نرم‌افزاری اپل در راه است. در ادامه فهرست کاملی از دستگاه‌هایی را مشاهده می‌کنید که آی او اس ۱۲ را دریافت می‌کنند:

آیفون‌ها:

 • آیفون ۵ اس

 • آیفون ۶

 • آیفون ۶ پلاس

 • آیفون ۶ اس

 • آیفون ۶ اس پلاس

 • آیفون اس ای

 • آیفون ۷

 • آیفون ۷ پلاس

 • آیفون ۸

 • آیفون ۸ پلاس

 • آیفون X

 • آیپدها:

 • آیپد ایر

 • آیپد ایر ۲

 • آیپد ۲۰۱۷

 • آیپد ۲۰۱۸

 • آیپد مینی ۲

 • آیپد مینی ۳

 • آیپد مینی ۴

 • آیپد پرو ۱۲.۹

 • آیپد پرو ۹.۷

 • آیپد پرو ۱۰.۵

آیپاد:

 • آیپاد تاچ نسل ۶

منبع: techrato