در مقاله ی بعدی راست میخواهیم مفاهیم جدیدتری رو با هم دیگه یادبگیریم.

توی این مقاله میخواهیم با دو مفهوم جدید در زبان راست آشنا بشیم یعنی Tuple و Array در راست.

مقاله سوم آموزش راست

تاپل یا Tuple

تاپل ها مجموعه ای از مقدار های مختلف با نوع های مختلف هستند؛ برای درست کردن یک تاپل باید از علامت () یا به عبارت دیگه پرانتز استفاده کنیم.

به کد زیر توجه کنید

fn main() {
    let x = (1i8, 1000i32, 0.2f64, true, 'A', 4u64);
    println!("one element of x: {}", x.4);
}

به خروجی کد بالا هم در زیر توجه کنید

one element of x: A

حالا بیاید کد بالا رو با هم بررسی کنیم

گفتیم که تاپل ها میتونن تایپ یا نوع های مختلفی رو توی خودشون نگه دارند اما شاید حالا بپرسید که چرا توی این مثال خبری از استرینگ یا رشته ها نیست ؟ استرینگ ها توی زبان راست دو دسته هستن و کمی با زبان های دیگه متفاوتن برای همین زود هست که توی این مثال ازشون استفاده کنیم.

ما شیش تا مقدار رو توی تاپل خودمون قرار دادیم با نوع های مختلف و بعد از اون ها نوعشون رو هم مشخص کردیم مثلا i8 که هست. و در اخر هم برای چاپ کردن گفتیم بیا ایندکس چهارم رو چاپ کن. اگه این مقاله رو تا آخر بخوونید متوجه میشید که تاپل ها با آرایه ها خیلی متفاوتن.

شما خیلی کار های دیگه ای میتونید انجام بدید مثلا نوع متغیرتون که tuple هست رو مشخص میکردید یا مثلا توی تاپلتون یک تاپل دیگه میساختید همه ی این کار ها امکان پذیر هست.

آرایه یا Array

آرایه ها مجموعه ای از مقدار های مختلف با نوع های یکسان هستند. با استفاده از علامت ‍‍[] یا به عبارت دیگه کرلی برکت میتوونید آرایه درست کنید توی زبان راست.

به کد زیر توجه کنید

fn main() {
    let x: [i32; 5] = [1, 2, 3, 4, 5];
    let y = ['A', 'B', 'C', 'D'];

    println!("first element of x: {}", x[4]);
    println!("last element of y: {}", y[1]);
}

به خروجی کد بالا هم در زیر توجه کنید

first element of x: 5
last element of y: B

حالا بیاید کد بالا رو با هم بررسی کنیم

زمانی که میخواید یه آرایه بسازید مثل بقیه متغیر ها میتونید نوعشو مشخص کنید یا نکنید در خط اول ما گفتیم که متغیر x نوعش i32 هست و بعد از اون با استفاده از و یا ; گفتیم که دارای پنج خونه یا ایندکس هست و در کل هم یک آرایه هست اما برای متغیر y مون همچین کاری نکردیم که هیچ مشکلی نداره و از هر دو حالت میتونیم استفاده کنیم و این رو هم بگیم که متغیر y از نوع کاراکتر هست و دارای چهار خونه یا ایندکس هست.

در آخر هم اومدیم ایندکس آخر یا همون پنجمه متغیر x رو چاپ کردیم و ایندکس اول یا همون اوله متغیر y رو چاپ کردیم. اما شاید بپرسید چرا به جای 5 از 4 استفاده کردیم ؟ باید بگیم که کامپیوتر ها از 0 شروع میکنن به شمردن اگه به یاد داشته باشید اینجا هم باید از همین قانون پیروی کنیم اما توی ست کردن اندازه آرایه لازم نیست همچین تفکری داشته باشیم.

امیدوارم از این مقاله هم لذت کافی رو برده باشید :)