با استفاده از نرم افزارهای جستجو کلمه کلیدی٬ یک کلمه و یا دسته ایی از کلمات که به تجارت و برند شما مربوط است را شناسایی کنید و سپس روی کلمه کلیدی مرتبط کار کنید. شناسایی کلمه کلیدی مهم است و به اصطلاح خشت اول کار سئو کلمه کلیدی است اضافه و یا کم کردن حتی یک حرف شما را از آنچه موردنظرتان هست دور می کند. استفاده از کلمه کلیدی مناسب این فرصت را به شما می دهد که دسته های جدید و بخش های تازه در سایت خود بوجود آورید و با استفاده از این دسته ها بتوانید کاربر بیشتری به را سایت خود منتقل کنید.

نکته: در این مقاله واژه هدف و کلید واژه کانونی هر دو یک معنی دارند و برای منتقل شدن بهتر این مقاله در متن از هر دو کلمه استفاده کرده ام.

قرار دادن بهترین عنوان برای سایتتان با رعایت دستورات سئو از بهترین روش های سئو است. گوگل با مشاهده فعالیت های سایتتان اطلاعات جدید درج شده در سایت را ثبت یا به عبارتی index می کند و همینطور علاوه بر آن شما هم در تلاش برای افزایش ارزش متون مندرج در سایتتان هستید. اگر استراتژی انتخاب کلمه هدف درست باشد و متن هایتان هم برای آن کلید واژه ها به خوبی بهینه سازی شده باشد، درج متون و در واقع تولید محتوا باعث می شود سایتتان به راحتی در نتایج جستجو قرار بگیرد.

اما واقعا چگونه می توان کلمه درستی را به این منظور انتخاب کرد؟ به ویژه زمانی که در حال نوشتن مطلبی هستید و دنباله ی کلیدواژه هایتان زیاد می شود؛ انتخاب بهترین کلمه هدف برایتان سخت تر می شود. امروز در پارس کلیک، سه کار را قبل از نوشتن یک مطلب جذاب به شما آموزش میدهم.

قبل از هر چیز اهمیت دسته بندی و بخش کردن اطلاعات سایت این است که کاربران ممکن است به موضوعات شما علاقه مند شوند و لیست اطلاعات شما مورد علاقه آنان باشد. هم چنین کلمه کلیدی را بطور مرتب پیگیری و دنبال کنید. ببنید که الان در چه رتبه ایی قرار دارید و در صفحه چندم جستجو ظاهر می شوید و همین طور سایت های دیگری که در رتبه های نخست قرار دارند را هم بررسی و تحلیل کنید تا متوجه شوید که چه نوع کلمات کلیدی آن ها را به رتبه های نخست و صفحه اول آورده است. این کار به شما بسیار کمک می کند تا بتوانید به صدر نزدیک شوید.

کلیدواژه ای که برای جستجو استفاده می شود را انتخاب کنید.

زمانی که پلاگین Yoast SEO برای اولین بار منتشر شد، در قسمت تنظیمات محلی وجود داشت که با وارد کردن عنوان مطلب، لیستی برای شما نمایش می داد که همان کلمات هدف پیشنهادی بود که از نتایج سرچ گوگل به صورت آنلاین استخراج می کرد و این قابلیت کار ما را بسیار زیاد راحت می کرد، اما بعد از مدتی گوگل این دسترسی را بست و این قابلیت از این پلاگین بعد از به روز رسانی حذف گردید.

حالا برای انجام این کار خودمان باید شروع کننده باشیم و کلمه هدف و یا کلید واژه کانونی مورد نظرمان را پیدا کنیم و نتایج جستجو مردم را در گوگل ببینیم که با این کار می توانیم از نوع جستجوی مردم در انتخاب کلمات برای جستجوی مطالب مطلع شویم و تصمیمات بهتری برای انتخاب کلمه هدف بگیریم.

واژه کانونی

حالا در این مرحله وقت آن رسیده است که به جمع آوری اطلاعات درباره ارزش نتایج جستجو شده بپردازید.

هنگامی که با مجموعه ای از کلمات هدف مواجه می شوید، باید آن ها را با صبر و حوصله بررسی کنید تا بتوانید بهترین کلمه هدف را انتخاب نمایید. برای راحت تر شدن ای کار از ۲ راه معمول می توانید استفاده کنید:

۱ - سرویس تبلیغاتی گوگل (Google Adwords)

با استفاده از سرویس تبلیغاتی گوگل (Google Adwords) محلی راه اندازی کنید و در آن کلمات هدفتان را قرار دهید و بعد از گذشت یک محدوده یا بازه زمانی مشخص نتایج را بررسی کنید و ارزش هریک از کلید واژه هایتان را با اعداد و ارقامی که گوگل اعلام می کند، مشاهده کنید. (البته این روش ملزم به خرج کردن چند دلار برای راه اندازی کمپین یا محلی است که شرایط آن را هم می توانید در خود سایت گوگل مطالعه نمایید.)

۲ - سرویس (Google Trends)

اما راه حل دوم و رایگانی هم برای این ارزش گذاری وجود دارد که باز هم از سمت گوگل ارائه شده و اسم آن (Google Trends) است. با استفاده از این سرویس شما قادر هستید ارزش کلمات مورد نظرتان را با هم در طی زمان از گذشته تا به امروز را مشاهده نمایید.

واژه کانونی

اگر در حال حاضر وبسایتی دارید که مطالب آن رتبه و بازدید خوبی دارند، حتما می دانید که کدام نوع از مطالبتان بازدیدکننده بیشتری را به خودش جذب کرده است. با استفاده از سرویس (Google Trends) می توانید کلمات هدف مطالب قدیمی ترتان را (البته اگر تعداد بازدیدکنندگان سایتتان زیاد و قابل توجه باشد) با کلمه ای که در ذهنتان دارید مقایسه کنید. با این کار می توانید حدس بزنید که کلمه هدفی که در ذهنتان است چقدر می تواند بازدیدکنندگان را به خودش جذب کند. البته از این بابت اطمینان حاصل نمایید که مطلب قبلیتان بسیار شبیه به مطلبی باشد که در حال نوشتن آن هستید و اگر دنباله کلیدواژه هایی که در ذهنتان است زیاد است، سعی کنید مطلبی را انتخاب کنید که دنباله کلیدواژه های زیادی داشته باشد.

مرحله آخر این است که واژه پیشنهادیتان را در موتور جستجوی گوگل جستجو کنید! در نهایت برای اینکه دقیقا بدانید دیگران در مطالبشان از چه واژه های به عنوان کلمات هدف استفاده کرده اند و آیا کلمه هدف مورد نظر شما و ایده شما در بین این نتایج قرا دارد یا خیر بهترین راه جستجو کلمه هدف موردنظرتان در گوگل و دیدن حداقل 3 صفحه از نتایج جستجو می باشد.

حتما از محتوای نتایج جستجو شده استفاده نمایید و از آنها باستفاده کنید.آیا ایده¬ های خوب ومورد نظر خود را در این نتایج پیدا کرده اید ( یادتان باشد هیچوقت محتوایی را کپی نکنید) اما از همه این ها مهم تر این است که چگونه بفهمیم و مطمئن شویم که مطالب و محتوای سایت ما دقیق و معتبر شده است؟ به چه طریقی مطلبتان بهتر، جذاب تر و معتبرتر از دیگر مقالاتی می شود که در حال حاضر در نتایج جستجو گوگل وجود دارد. حتما به راه هایی که می توانید با استفاده از آن ها بازدیدکنندگان سایتتان را را مجبور به باز کردن توسط مشتری ها و اشتراک گذاری مطلب سایتاتان بکنید، فکر کنید. (این راه ها بستگی به نوع سایت شما و مطالب و محتویات داخل آن دارد که با یکدیگر فرق می کند و باید از راه های جدید و متنوع که خودتان ابداع می کنید استفاده کنید)