در این بخش قصد داریم مواردی که نیاز هست شما به عنوان یک برنامه نویس Backend به طور معمول بدانید را بررسی کنیم البته لازم به ذکر هست که بدانید اینها تنها موارد کلیدی هستند.

زبان های مختلفی برای برنامه نویسی تحت سرور وجود داره ولی در این قسمت ما اشاره به زبان خاصی نمیکنیم و تنها به کلیاتی که در هر بخش نیاز هست اکتفا میکنیم.

آنچه که یک برنامه نویس وب در ۲۰۱۸ باید بداند

در بخش اول این مقاله به بررسی موارد کلی پرداختیم.

۱.ساختار زبان برنامه نویسی

در ابتدا شما ساختار زبان برنامه نویسی که به اون مسلط هستید را باید درک کنید. در واقع ویژگی ها، معایب، نحوه پردازش درخواست ها و موارد پایه ای زبان مورد نظر را باید بدانید. زمانی که از شما به عنوان یک برنامه نویس تحت سرور یک راه حل میخواهند و یا یک تسک به شما محول می گردد این ویژگی به شما کمک میکند تا با توجه به دید کلی و درک از زبان شروع به برنامه نویسی و ارائه راه حل کنید.ولی تنها این مورد کافی نمیباشد.

۲. مسلط به یک چهارچوب نرم افزاری Framework

با توجه به زبانی که مسلط هستید برترین فریم ورک را انتخاب کنید و شروع به یادگیری کنید. مسلط بودن به یک فریم ورک خوب در قدم اول باعث میشود که بتوانید به راحتی شغل مورد نظر خود را پیدا کنید و در قدم دوم شما برنامه های خود را به طور معمول ( نه همیشه) به صورت تمیز و منطقی تر بنویسید. همچنین تسهیلات مانند سرعت انجام کار، برنامه نویسی کمتر ( نه همه موارد)، نظم بیشتر و …. در اختیار ما قرار میدهد. حتما در نظر داشتید باشید که ابتدا باید ساختار زبان برنامه نویسی را بلد باشید و سپس به سراغ یادگیری یک چهارچوب برید.

۳. امنیت

به عنوان یه برنامه نویس باید مباحث پایه ای امنیت را بدانید . با انواع حملات آشنایی داشته باشید و راه حل های مناسب هر کدام را فراگیرید. زمانی که شما از یک فریم ورک پرقدرت استفاده میکنید به طور پیشفرض تعدادی قابلیت امنیتی در اختیار شما میگذارد ولی یادتان نرود که منطق برنامه را شما برنامه نویسی میکنید در نتیجه احتمال رخنه وجود دارد. در صورتی که شما با مفاهیم امنیت آشنایی داشته باشید این مشکل کمتر برای شما به وجود می آید. زمانی که شما برای یک کمپانی کار میکنید، اگر در برنامه شما رخنه ای صورت گیرد (هک) در واقع یک کمپانی زیر سوال میرود پس این مورد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

۴. تجربه برتر Best practice

Best practice کمک میکند تا شما برنامه نویسی بهتری باشید. مزایایی که Best practice برای شما دارند :

  • به طور معمول کد ها منطقی تر و تمیز تر میباشند
  • کد های نوشته شده توسط شما به راحتی توسط دیگر برنامه نویسان قابل درک است
  • باعث میشود برنامه های نوشته توسط شما سرعت و عملکرد بهتری داشته باشند (نه به طور معمول)
  • و ...

۵.Optimization بهینه سازی

باید بتونید کد های نوشته شده توسط دیگران و خودتون را بهینه سازی کنید تا هزینه ها را کاهش و کارایی را افزایش بدید. زمانی که شما در حال برنامه نویسی هستید نمیتوان گفت تست های نوشته شده توسط شما تمامی سیستم را پوشش میدهد و کافی میباشد. بعد از مدتی بازخورد های برنامه شما گزارش میشود که در این بخش شما باید بتوانید باگ ها را رفع کنید و برنامه خود را به شکل مد نظرتون نزدیک کنید. بهینه سازی با توجه به برنامه شما میتواند شامل مراحل مختلفی باشد اعم از :

  • افزایش بارگذاری سرعت صفحات
  • مدیریت درخواست ها به صورت سیستم ها و برنامه های تکثیر شده
  • بهینه کردن فرآیند های بزرگ سیستم
  • و … .

مواردی مانند متدولوژی توسعه نرم افزار، نحوه بارگذاری داده ها روی حافظه ( در سیستم های بزرگ و داده های زیاد بسیار مهم میباشد)، مدیریت پیش نیاز های برنامه ، نرم افزار مدیریت بسته و ... میباشد ولی در این بخش سعی کردیم تنها موارد کلیدی را بیان کنیم.