۱۰ بهمن، ۱۳۹۶

۴ سال پیش ١۵۰۰+ امتیاز
@mohsen_amra یک مقاله تازه به اسم بررسی محتوای وبسایت با جست‌وجوگر محتوای Ahrefs نوشت.

ahref

این روزها نادیده گرفتن اهمیت محتوا تقریبا غیر ممکن شده است. شرکت‌هایی هستند که از طریق ارائه محتوای صحیح در وبلاگ خود توانسته‌اند به موفقیت‌های چشم‌گیری دست پیدا کنند. موفقیت همین شرکت‌ها کافی است که به شما اثبات شود که باید استراتژی محتوای شرکت خود را بهبود ببخشید.

تولید محتوا در وبلاگ شرکت به نظر کار پیچیده‌ای نیست، ولی پیچیدگی کار وقتی مشخص می‌شود که بخواهید بازده سرمایه گذاری را برای محتوای خود ارزیابی کنید. اگر می‌خواهید تک تک محتوایی که تولید می‌کنید بیشترین و بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان بیاورد، باید بدانید در موضوع محتوای شما چه مباحثی بیشترین بازخورد را دارند و مخاطبان آن موضوع تشنه چه نوع اطلاعات و محتوایی هستند.

دقیقا همین جا است که تحقیقات حرفه‌ای محتوا به دردتان می‌خورد!

معرفی جست‌وجوگر محتوای Ahrefs

جست‌وجوگر محتوای Ahrefs از آن دسته از ابزارهایی است که هر کسی که در زمینه بازاریابی محتوا فعالیت می‌کند نمی‌تواند از آن چشم‌پوشی کند. اگر بتوانید مطالب باارزش منتشر شده در وب را پیدا و شناسایی کنید، آنگاه می‌توانید محتوایی حتی باارزش‌تر از محتوای رقبای خود تولید و منتشر کنید.

این دقیقا همان کاری است که جست‌وجوگر محتوا انجام می‌دهد – به شما این امکان را می‌دهد که بهترین و محبوب‌ترین محتوا در موضوعات مختلف را شناسایی و ردیابی کنید.

ahref

کلمات کلیدی دلخواه خود را در نوار جست‌وجو تایپ کنید تا این ابزار به طور خودکار لیستی از محبوب‌ترین صفحات وب بر اساس همان کلمات کلیدی را در اختیار شما قرار دهد.

این لیست تا چه حد مفید است؟

بر اساس توضیحات مدیر Ahrefs یعنی دیمیتری گاراسیمنکو این ابزار وب را در حد گوگل جست‌وجو می‌کند، بنابراین فهرست این ابزار می‌تواند تمام نیازهای شما را پاسخگو باشد. نکات زیر به شما نشان می‌دهد که چطور می‌توانید با این ابزار تحقیقی حرفه‌ای برای محتوای خود انجام دهید.

قدم اول: تحقیق بر اساس موضوع

با جست‌وجوهایی گسترده شروع کنید، مثل:

 • بازاریابی محتوا
 • تبلیغ محتوا
 • استراتژی محتوا

و بعد بروید سراغ کلمات کلیدی متمرکزتر مثل:

 • پیوند محتوا
 • بازتولید محتوا
 • محتوای تصویری
 • محتوای محبوب

یک نکته حرفه‌ای: جست‌وجوگر محتوای Ahrefs از همان اپراتورهای جست‌وجوی پیشرفته گوگل استفاده می‌کند. اگر روی Advanced Search کلیک کنید می‌توانید اطلاعات بیشتری در این مورد به دست بیاورید.

به طور پیش‌فرض این ابزار تمام مقاله‌ها را بر اساس میانگین معیارهای اجتماعی رده بندی می‌کند – یعنی به مقاله‌هایی که بیشتر از همه در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده‌اند امتیاز بیشتری می‌دهد. اما شما می‌توانید به راحتی این فهرست را بر اساس معیارهایی مثل معیارهای زیر تغییر دهید:

 • تاریخ انتشار
 • تعداد دامنه‌های ارجاعی
 • تعداد توییت‌ها
 • تعداد لایک‌های فیسبوک و…

هر چقدر خواستید می‌توانید با این فیلترها کار کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید. همان‌طور که گفتم فهرست Ahrefs واقعا عظیم است، بنابراین با بازی کردن با فیلترها هیچ وقت نمی‌توانید پیشبینی کنید که چه نتایجی انتظارتان را می‌کشد.

این فهرست همچنین به شما تصویر روشنی می‌دهد از اینکه هر مقاله در شبکه‌های اجتماعی چقدر بازخورد داشته. سپس می‌توانید با استفاده از این اطلاعات، استراتژی محتوای خود را بهبود ببخشید.

من معمولا دوست دارم فهرست نتایج را بر اساس دامنه‌های ارجاعی فیلتر کنم. چون این فیلتر به شما تمام لینک‌هایی را نشان می‌دهد که از نظر لینک ارزش دارند ولی ممکن است در شبکه‌های اجتماعی خوب ظاهر نشده باشند.

قدم دوم: رقبای خود را بررسی کنید

به احتمال زیاد رقبای شما زمان زیادی را صرف این می‌کنند که بفهمند چه محتوایی در موضوع مورد نظرشان بهتر عمل می‌کند و بیشترین بازخورد را جذب می‌کند. خوشبختانه شما با این ابزار به سادگی می‌توانید تمام کارهای آنها را زیر نظر بگیرید و از آنها بیاموزید و بعد محتوای خود را از آنها بهتر کنید.

برای این کار می‌توانید از اپراتور Site استفاده کنید تا بتوانید محبوب‌ترین محتوای هر دامنه را ببینید. بعد با فیلترها بازی کنید تا متوجه شوید محتوای آن دامنه از کجا بیشتر محبوب شده است.

ahref

قدم سوم: جست‌وجوی ترندها

بخش ترندها در جست‌وجوگر محتوای Ahrefs جزئیات تفکیک شده بسیاری کاملی از موضوع مورد علاقه‌تان به شما نشان می‌دهد. به عنوان مثال، ترندها برای کلمه کلیدی “وبلاگ نویسی” چنین است:

ahref

نوارهای خاکستری نشان دهنده محتوایی است که حداقل در سه شبکه اجتماعی هیچ گونه تعاملی جذب نکرده‌اند. همان‌طور که از تصویر بالا می‌توانید حدس بزنید، اکثر محتوای مربوط به وبلاگ نویسی در شبکه‌های اجتماعی به طور تقریبی اصلا هیچ گونه تعاملی را جذب نمی‌کند.

شما می‌توانید بر اساس این اطلاعات بدانید که چه نوع محتوایی بیشترین بازخورد را کسب می‌کند و خودتان هم محتوایی تولید کنید که بتواند محبوب شود. بعد می‌توانید محتوای خود را به تمام کسانی که نتوانسته‌اند در آن موضوع تعاملی جذب کنند نشان دهید.

یک راه دیگر برای بررسی ترندها این است که نتایج جست‌وجوی خود را بر اساس تاریخ فیلتر کنید. از این راه می‌توانید ببینید که در طول ۲۴ ساعت گذشته، یک هفته یا یک ماه قبل کدام محتوا بیشترین تعامل را جذب کرده. این راه بسیار خوبی برای پیدا کردن محتوای تازه و جدید برای به اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی است.

قدم چهارم: بررسی لینک دهنده‌ها

اگر یکی از اهداف اصلی شما برای تولید محتوا گرفتن لینک از وبلاگ‌های دیگر است، فیلتر دامنه‌های ارجاعی می‌تواند خیلی به دردتان بخورد:

ahref

فیلتر کردن لیست جست‌وجوها به دامنه‌های ارجاعی به شما کمک می‌کند که بتوانید محتوایی که بیشترین لینک‌ها را جذب می‌کند بشناسید. از آنجایی که لیست‌های Ahrefs از هر نظر کامل است شما می‌توانید لینک‌های ارجاعی برای هر نوع محتوا را بررسی و مشاهده کنید.

قدم پنجم: تنظیم نوتیفیکیشن

برای هر جست‌وجویی که با این ابزار انجام می‌دهید می‌توانید به راحتی چند کلیک برای خودتان نوتیفیکیشن تنظیم کنید. بعد از تنظیم نوتیفیکیشن، Ahrefs هر زمان که محتوای جدیدی در زمینه مورد نظر شما منتشر شد به صورت خودکار شما را از طریق ایمیل مطلع خواهد کرد.

ahref

استراتژی بازاریابی محتوای خود را متحول کنید

ابزارهایی مثل جست‌وجوگر محتوای Ahrefs به ما این امکان را می‌دهند که در مورد تلاش‌های خود در زمینه بازاریابی محتوا به استراتژی‌های بهتر و کامل‌تری برسیم. چرا باید کورکورانه اقدام به تولید محتوا کنید و امیدوار باشید محتوای شما محبوب شود، در حالی که می‌توانید با چنین ابزارهایی قدم‌های بعدی خود را با اطمینان کامل پیشبینی کنید و مسیر پیشرفت را پیش روی خود هموار کنید؟

آیا تا به حال از جست‌وجوگر محتوای Ahrefs استفاده کرده‌اید؟ کدام یک از ویژگی‌های این ابزار از دید شما جالب‌تر و مفیدتر بوده؟

۸ دی، ۱۳۹۶

۴ سال پیش ١۵۰۰+ امتیاز
@mohsen_amra یک مقاله تازه به اسم ساخت زیرنویس برای هر فیلمی با زبان انگلیسی نوشت.

همه فیلم های آموزشی انگلیسی داریم , مشکلی که خیلی ها دارن اینه که لیسنینگ ضعیفی دارن و نمیتونن بفهمن مدرس چی میگه , خیلی از شرکت ها هم اصلا زیرنویس نمیزارن برای آموزش ها.

خب میخوام آموزش ساخت زیرنویس برای فیلم ها را بگم , البته در حالت عادی یک روزی زمان میبره ولی این برای قبل از این بود که گوگل بیاد برای یوتیوب سرویسی رو ارائه کنه که شما میتونید فیلمتون رو آپلود کنید و در عرض حداکثر یک ساعت یه زیرنویس آماده و هماهنگ با فیلم بدست بیارید.

خب سوال میشه که هر وقت x مگ ( خیلی مگ ) حجم داره , نمیشه که هی فیلم آپلود کرد , زیرنویس تحویل گرفت !!! اما اینم راه داره :

 1. وارد سایت'https://www.tunestotube.com' بشید، باید اکانت گوگل داشته باشید و باهاش تو این سایت لاگین کنید. ( این سایت فیلتر نیست ولی برای یوتیوب فیلترشکن میخواید , پس همون اول فیلترشکنو روشن کنید ).
 2. فیلمی که میخواید زیرنویس بشه رو , با یکی از کانورتور های داخل اینترنت به mp3 با کیفیت 192تبدیل کنید.
 3. صدا توی سایت آپلود کنید و گزینه ی Private رو بزنید.
 4. گزینه ی ساخت اسکرین بزنید ( با اینکار یه عکس ساخته میشه که روش صدای فیلمه , اینجوری حجم فایل اپلودی شما به کمتر از 15 مگ میرسه )
 5. دکمه ی ارسال ویدیو بزنید.
 6. صبر کنید تا ویدیو بصورت خودکار آپلود بشه روی اکانتتون توی یوتیوب , وقتی تموم شد لینک فیلمو میده , بازش کنید.
 7. وقتی صفحه کامل لود شد , زیر فیلم یه گزینه ای هست که روش نوشته CC, روش کلیک کنید.
 8. حالا یه پنجره باز میشه , و تاییدش کنید.
 9. تمام , برید یه استراحت بکنید , یه ساعت دیگه زیرنویس آماده شده!!!

۴ سال پیش ١۵۰۰+ امتیاز
@mohsen_amra یک مقاله تازه به اسم نحوه دانلود برنامه های تحریم شده در Google Play نوشت.

Google Play

همان طور که می‌دانیم ، گوگل استفاده از بسیاری از برنامه‌های رایگان و پولی فروشگاه خود را برای بعضی کشورها ، مخصوصاً ایران ، مسدود کرده است . همچنین اگر امتحان کرده باشید حتی با فیلترشکن این محدودیت از بین نمی‌رود یعنی برنامه یا اپ مورد نظر شما در لیست دانلود قرار می گیرد اما هیچ پیشرفتی در دانلود اپ مورد نظر رخ نمی دهد.

با آموزش زیر می توانیم این محدودیت را در ایران بر طرف کنیم :

نکته قابل توجه این است که گوگل نه به آی پی که با آن ابتدا ایمیل خود را ساخته‌اید اهمیتی می‌دهد و نه موقعیت مکانی GPS شما ( بر خلاف چیزی که بسیاری از وبسایت‌ها می‌نویسند ) . بنابراین هیچ نیازی به ساخت ایمیل جدید نیست ؛ فقط کافی است از یکی از دو روش زیر استفاده کنید :

روش اول ، از طریق خود گوشی :

آسان‌ترین روش همین روش است. کافی است فیلترشکن و یا vpn خود را روشن کنید و در تنظیمات ، قسمت اپلیکیشن‌های گوشیPlay Storeکنید و سپس پلی استور را اجرا کنید و برنامه‌ی مورد نظرتان را دانلود کنید.

روش دوم ، از طریق کامپیوتر :

اگر به هر دلیلی در گوشی خود فیلترشکن ندارید اما در کامپیوتر خود دارید ، می‌توانید با استفاده از فیلترشکن به وبسایت https://play.google.com بروید و با ایمیلی که گوشی خود را با آن سینک کرده‌اید ، لاگین کنید . پس از پیدا کردن برنامه مورد نظرتان ، روی installکلیک کرده در پنجره‌ی باز شده گوشی خود را انتخاب کنید و تأیید کنید . پس از این با پیغام این که ' این برنامه به زودی روی دستگاه شما نصب خواهد شد ' مواجه می‌شوید. حالا اگر به گوشی خود سر بزنید ، می‌بینید که برنامه بدون اینکه فیلترشکن روشن باشد در حال دانلود شدن است ! توجه داشته باشید اگر تنها یک بار برنامه‌ای را شروع به دانلود کنید ، در واقع آن برنامه را با استفاده از ایمیل خود دریافت کرده‌اید و در دستگاه‌های دیگرتان بدون نیاز به هیچ گونه فیلتر شکنی می‌توانید استفاده نمایید!!!

۴ سال پیش ١۵۰۰+ امتیاز
@mohsen_amra یک مقاله تازه به اسم روش های تبدیل اسناد PDF به WORD نوشت.

خیلی از وقت ها لازم می‌شود برای ویرایش کردن فایل‌های PDF آن‌ها را به فایل Word تبدیل کنیم یا بعضی وقت ها هم شده که فایل Word نوشته خودمون از دست داده ایم یا به هر دلیلی پاک شده و ما فقط PDF اون فایل داریم و مجبوریم برای اعمال تغییرات آن را به Word تبدیل کنیم.

ممکن است با راه‌های انجام این کار آشنایی نداشته باشید و نتوانید تغییرات لازم را در این نوع فایل‌ها اعمال کنید. اگر می‌خواهید با روش‌های مختلف تبدیل فایل‌های PDF به فایل Word آشنا شوید این مقاله را از دست ندهید.

من در این مقاله شما را با روش‌های رایگان آفلاین و آنلاین تبدیل فایل PDF به فایل Word آشنا می کنم؛ زیرا کاربران زیادی مانند دانشجویان برای ویرایش و اعمال تغییرات در این نوع فایل‌ها باید آن‌ها را به فایل Word تبدیل کنند. با ما همراه باشید.

روش‌های آفلاین

نرم افزار‌های زیادی برای تبدیل فایل‌های PDF به فایل Word وجود دارند که سرعت عمل آن‌ها در انجام فرایند تبدیل فایل‌ها نسبت به روش‌های آنلاین سریع‌تر است. اما مزیت استفاده از روش‌های آنلاین این است که فایل‌های شما آنلاین باقی می‌مانند. اما به یاد داشته باشید که تنها می‌توان برای تبدیل برخی از فایل‌ها از روش‌های آنلاین استفاده کرد. برای تبدیل برخی از اسناد حساس مانند اسناد تجاری اسناد خصوصی و محرمانه استفاده از روش‌های آفلاین امنیت بیشتری دارد.

نرم افزار PDFMate

از مزایای این نرم افزار این است که نه تنها برای تبدیل فایل‌های PDF می‌توان از آن استفاده کرد بلکه برای تبدیل فایل‌های Text``EPUB``SWF``HTML و JPEG نیز کاربردی است.

این برنامه رابط کاربری ساده‌ای دارد، استفاده از آن رایگان است و ابزارهای اضافی دیگری نیز در آن گنجانده شده‌اند. تبدیل گروهی فایل‌ها رمز گزاری اسناد و پیشتیبانی از چندین زبان از جمله این موارد هستند. در این برنامه می‌توانید تنظیمات را به هر صورتی که می‌‌خواهید تغییر دهید.

نرم افزار WinScan2PDF

این نرم افزار بر خلاف نرم افزار قبلی که قابلیت‌های زیادی داشت فقط یک قابلیت دارد، اما وظیفه خود را به خوبی انجام می‌دهد و این گونه جایگاه خود را در این لیست تثبیت کرده است.

این برنامه بسیار کم حجم است و تنها ۳۰ کیلوبایت حجم دارد. این برنامه کم حجم‌ترین برنامه معرفی شده در این لیست است. در این برنامه چهار گزینه وجود دارد. Select Source (انتخاب منبع) Scan (اسکن کردن) Multiple Pages (صفحات چند گانه) و Cancle (لغو کردن). طراحی این نرم افزار ساده است و شما به راحتی می‌توانید فایل‌های خود را تبدیل کنید.

نرم افزار UniPDF

آخرین برنامه‌ای است که در بخش آفلاین مطرح می‌شود. این برنامه یک ابزار تبدیل فایل نسبتا همه کاره است که علاوه بر PDF از فایل‌های Word Text و HTML نیز پشتیبانی می‌کند. این برنامه می‌تواند PDF را به فایل‌های JPEG,PNG,BMP,TIF,GIF,PCX و TGA تبدیل کند. این برنامه از قابلیت تبدیل گروهی فایل‌ها و همچنین تنظیم رزولوشن عکس نیز برخوردار است. این برنامه یک برنامه رایگان عالی و کامل برای تبدیل فایل‌های PDF است.

ابزارهای آنلاین

همانطور که قبلا گفته است تنها در مواقع ضروری باید از روش‌های آنلاین استفاده کنید. البته این گونه نیست که اطلاعات خصوصی و محرمانه شما در اینترنت منتشر شود. اما روش‌های آنلاین برای انجام فرآیند تبدیل یک نسخه کپی از فایل شما تهیه می‌کنند و همانطور که همه ما می‌دانیم هر گونه اطلاعاتی که بر روی سایت‌ها آنلاین شود آنلاین باقی می‌ماند.

هنگامی که فایل تبدیل شده توسط روش‌هایی آنلاین آماده شد باید به یک ایمیل فرستاده شود و شما چاره‌ای جز وارد کردن آدرس ایمیل خود ندارید. هنگامی که ایمیل خود را در این سایت‌ها ثبت کردید ممکن است ارسال‌ ایمیل‌های تبلیغاتی به آدرس ایمیل شما افزایش یابد که آزار دهنده است.

استفاده از روش‌های آنلاین واقعا ساده است و شما می‌توانید برای تبدیل فرمت‌های مختلف به راحتی از این روش‌ها استفاده کنید.

Smallpdf

Smallpdf یکی از چندین روش آنلاین برای تبدیل فایل‌های PDF است. طراحی ظاهری سایت این ابزار آنلاین زیبا و جذاب است که باعث شده است در میان کاربران محبوب شود. این سایت می‌تواند فایل‌ PDF را به فایل‌هایWord,PowerPoint,Excel,JPEG و HTML تبدیل می‌کند. شما همچنین می‌توانید با این سرویس آنلاین چندین فایل PDF را به یک فایل تبدیل کنید و یا عکس این کار را انجام دهید.

جالب است بدانید که این سرویس آنلاین از قابلیت باز کردن قفل اسناد و همچنین قفل کردن آن‌ها نیز برخوردار است. اما باید بدانید که قفل فایل‌هایی که رمز گذاری شده‌اند را نمی‌توان باز کرد.

سرویس CloudConvert

با این سرویس می‌توانید تقریبا تمام انواع فایل‌ها را به یکدیگر تبدیل کنید. دقت این سرویس آنلاین برای تبدیل فایل PDF به Word بالا است و در فرایند تبدیل نظم جداول حفظ می‌شود و در جای درست خود قرار می‌گیرند. تصاویر خاص و علامت‌های ( • ) درست در جای خود قرار می‌گیرند.

این سرویس برای تبدیل PDF به Word می‌تواند واقعا مناسب باشد. و در تبدیل انواع دیگر فایل نیز می‌تواند مفید واقع شود.

تبدیل فایل PDF با استفاده از نرم افزار Word

درست است! شما می‌توانید با استفاده از نرم افزار Microsoft Word فایل PDF را به یک فایل قابل ویرایش تبدیل کنید. اما این قابلیت فقط در نسخه‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ وجود دارد.

برای انجام این کار ابتدا باید به سر برگ File بروید و از منوی سمت چپ گزینه Open را انتخاب کنید. در قدم بعدی فایل مورد نظر خود را جستجو کنید. پس از آن پیغامی مشاهده می‌کنید مبنی بر اینکه ممکن است فرمت مطالب تغییر کند و یا ترتیب مطالب در صفحات مختلف و خطوط نیز تغییر کند. فایل‌های Word و PDF می‌توانند تطابق بسیار زیادی با یکدیگر داشته باشند؛ البته میزان این تطابق به فایل PDF بستگی دارد. به یاد داشته باشد که ممکن است نظم جداول در فایل Word به هم بخورد.

در پایان باید گفت همه ابزار معرفی شده برای تبدیل فایل PDF مناسب هستند. شما حتی می‌توانید برای تبدیل فیل‌های PDF به Word از خود نرم افزار Word نیز استفاده کنید اما مایکروسافت پذیرفته است استفاده از روش نرم افزار Word برای تبدیل فایل‌های PDF نسبت به روش‌های دیگر معایبی نیز دارد. بنابر ابن بهتر است برای تبدیل این نوع فایل از روش‌های معرفی شده استفاده کنید.

فقط یادتون باشه ابزار آنلاین CloudConvert برای نوشته های فارسی خیلی خب جواب میده و تقریبا همه نوشته شما را به Word تبدیل میکنه اما برای متن هایی که دارای روابط و فرمول های ریاضی هست فقط اون قسمت هایی که روابط ریاضی داره خیلی خوب جواب نمیده.

لینک های مورد استفاده

 1. PDFMate
 2. WinScan2PDF
 3. UniPDF
 4. Smallpdf
 5. CloudConvert

منبع: makeuseof

۷ دی، ۱۳۹۶

۴ سال پیش ١۵۰۰+ امتیاز
@mohsen_amra یک مقاله تازه به اسم معرفی وبسایت GTmetrix نوشت.

فهرست این مقاله :

 • مقدمه
 • معرفی GTmetrix
 • توضیحات بیشتر درباره GTmetrix
 • اهمیت سرعت سایت در سئو و افزایش رتبه

مقدمه

استفاده از سایت های مختلف و ابزارهای آنلاین در زمینه های طراحی سایت و سئو و مواردی از این قبیل، برای هر مدیر وب سایت و طراح سایت می‌تواند مفید باشد. بررسی و استفاده از ابزارهای آنلاین و خدمات و مطالب این سایت‌های خدماتی، طراحان سایت و مدیران وب سایت‌ها را با نوآوری‌ها، مقاله‌ها و ایده‌های نو همسو می‌کند و کمک به بهینه سازی سایت و همچین بهبود عملکرد سایت میشود. بکارگیری ابزارهای آنلاین و سایت‌های خدماتی در مراحل مختلف طراحی‌ها چه طراحی سایت چه طراحی‌های دیگر آنلاین و همینطور راه اندازی و مدیریت و پشتیبانی وب سایت در موفق بودن یک سایت چه در حوزه طراحی و گرافیک ، چه در حوزه فنی و پشتیبانی می تواند موثر باشد.

معرفی GTmetrix

سایت GTmetrix یکی از ابزارهای آنلاین قوی و پرطرفدار است مخصوصا در ایران طرفداران زیادی به این سایت سر میزنند و وب سایت خودشان را مورد ارزیابی قرار میدهند، و جالب آن است که بدانید بیشترین ترافیک سایت جی تی متریکس از سمت ایران است و کاربران ایرانی بیشتر از هر کاربران دیگری وارد این سایت میشوند، GTmetrix یک سایت کارآمد جهت تست و آنالیز سرعت بارگذاری وب سایت است که به بررسی لودینگ و پارامترهای مختلف که در سرعت بارگذاری وبسایت تاثیرگذار هستند، می پردازد. و سعی دارد با نشان دادن فاکتورهای لازم باعث افزایش سرعت سایت شما شود. قصد داریم دوره کامل و جامعی را درباره معرفی سایت GTmetrix و نحوه بهینه سازی اصولی سایت توسط ابزار جی تی متریکس را بررسی و آنالیز کنیم. چرا که در سایت‌های ایرانی هیچ یک به بررسی کامل و رفع خطاهای موجود در سایت جی تی متریکس به شکل کامل نپرداخته اند، پس با آموزش جی تی متریکس در پارس کلیک با ما همراه باشید.

سایت GTmetrix

 • نام وب سایت: جی تی متریکس – gtmetrix

 • زمینه فعالیت: سرویس آنالیز رایگان بهینه سازی وب سایت ، خدمات آنلاین در اینترنت.

 • توضیحات: بهینه سازی سرعت و عملکرد سایت – Website Speed and Performance Optimization

 • آدرس وب سایت : gtmetrix.com

توضیحات بیشتر درباره GTmetrix

میتوان گفت سایت جی تی متریکس یکی از بهترین سایت‌های تست سرعت می‌باشد و ارزیابی کلی خود را بر اساس امتیاز دهی ارائه می‌دهد همچنین سایت شما می‌تواند تمامی موردهایی که در لود سایت شما تاثیرگذار هستند را برایتان لیست کند تا شما راحت‌تر بتوانید سایتتان را اصلاح کنید. حتی جی تی متریکس به شما فایل اصلاح شده سایتتان را نیز ارائه می‌دهد که به راحتی با قرار دادن آن در جای خود می توانید سرعت سایت خود را به صورت چشمگیری افزایش دهید. بعدا به شکل عملی بیشتر این موضوع را درک خواهید کرد.

این سایت آنالیز و بررسی سرعت بارگذاری سایت و بخش های مختلف آن را به صورت آنلاین فراهم کرده است.Gtmetrix به مدیران سایت ها کمک می کند که از چگونگی بارگذاری بخش های مختلف سایت خود مطلع شده و از نقاط ضعف و اشکالاتی که ممکن است در روند بارگذاری و لود قسمت های مختلف از جمله تصاویر، اسکریپت ها، میزان فشرده سازی فایل ها و … وجود دارد، آگاهی یابند. اگر مدیر سایت یا طراح وب هستید حتما URL سایت خود را در بخش مربوطه، در این سایت وارد نموده و از امکانات مفید آن استفاده نمایید. در این سایت نتیجه را در دو طبقه بندی یکی page speed که نشان دهنده سرعت بارگذاری صفحات سایت است که با بهره گیری و استفاده از قوانین گوگل سایت را بررسی میکند و مورد دومی yslow که نشان دهنده کارایی و عملکرد سایت و سرور است که از فاکتورهای سایت یاهو منشا گرفته است. لازم به ذکر است تمام امکانات و انالیز جی تی متریکس رایگان بوده و حتی نیاز به ایجاد حساب کاربری هم ندارد. برای شروع کار با جی تی متریکس gtmetrix.com شده و آدرس سایت خود را وارد نمایید و بعد مدت کوتاهی نتیجه را به شما نشان میدهد. امتیاز جی تی متریکس از F (خیلی بد) شروع میشود تا نمره A (بسیار عالی) و اگر نمره سایت شما مناسب نبوده و زیر B میباشد با خواندن این آموزش‌ها میتوانید نمره بهتری را بگیرید.

اهمیت سرعت سایت در سئو و افزایش رتبه

قطعا سرعت سایت از مهم ترین فاکتورهای بهینه سازی سایت و سئو است. به صورتی که به هیچ عنوان نمی توانید از کنار آن راحت بگذرید. به یاد داشته باشید که هدف اصلی ما از بهینه سازی سایت، جلب رضایت کاربر می‌باشد و در مرحله بعد موتور جستجو ارزش دارد پس اگر مثلا یکی از فاکتورهای بهینه سازی باعث اذیت کاربران شما می‌شود ولی از طرف دیگر باعث بالا رفتن امتیاز سایت در ابزارهایی مانند جی تی متریکس میشود قطعا باید آن فاکتور را نادیده گرفته و نمره بالا را فدای کاربران کنید، شاید با خود بگویید مگر می‌شود فاکتورهای سایت‌های معروفی همانند جی تی متریکس تضادی با راحتی کاربر داشته باشد؟ باید گفت گاهی تداخل در بهینه سازی یا بهتر بگوییم بهینه سازی بیش از حد سایت باعث کندتر شدن و پایین رفتن راندمان کاری سایت میشود ولی ممکن است این مورد را ابزارهای آنلاین توانایی نشان دادنش را نداشته باشند. در ادامه دوره به این موضوعات رسیدگی خواهیم کرد و چند مثال میزنیم تا بهتر متوجه این موضوع شوید، توجه داشته باشید که بهینه سازی همانند نمک در تهیه غذا میماند غذای بی نمک همانند غذای شور لذتی ندارد و اندازه ریختن آن به هنر آشپز بستگی دارد،‌پس سعی کنید هنرمند باشید و فقط به ابزارهای آنلاین تکیه نکنید.

به این نکته مهم توجه داشته باشید که گوگل در این مقاله اعلام کرده که سرعت سایت تاثیر مستقیم بر روی تجربه کاربری و همینطور Crawl Budget می‌شود (Crawl Budget یعنی بودجه خزش، به تعداد صفحاتی که ربات گوگل می‌تواند خزش را انجام دهد توضیحات بیشتر در مقاله Crawl Budget چیست). و همینطور صریحا موتور جستجوی گوگل در پست Using site speed in web search ranking گفته است که سرعت سایت یکی از فاکتورها برای الگوریتم‌های گوگل در رتبه‌دهی می‌باشد. بنابراین برای گسترش کسب و کار خود و رونق تجارت آنلاین درصدد رفع خطاهای سایت خود باشید، لیست خطاها را می‌توانید در سمت چپ صفحات مشاهده کنید.

۴ سال پیش ١۰۰+ امتیاز
@mohsen_amra به گفتگوی انجمن نویسندگان جواب داد.

سلام امیرجان @amir ی نظری داشتم گفتم بگم و اون این بودش ک هم اون قابلیت comment گذاری ک دوستان گفتن گذاشته بشه و دوم اینکه من برای هر مقاله قابلیت به اشتراگ گذاری توی شبکه های اجتماعی هم باشه فک میکنم بهتر باشه مخصوصا تلگرام.

۴ سال پیش ١۵۰۰+ امتیاز
@mohsen_amra یک مقاله تازه به اسم هشت نمونه از بهترین ابزارهای آمارگیری وبسایت ها نوشت.

امروزه استفاده از ابزارهای آمارگیری وب سایت ها به عنوان یکی از مهمترین ابزارها برای مدیران سایت ها محسوب می شود. به همین دلیل ما قصد داریم در این مطلب به ۸ نمونه از بهترین ابزارهای آنالیز وب سایت ها بپردازیم.

امروزه یک ابزار آنالیز و ارزیابی وب سایت به عنوان ابزاری بسیار مهم و یا به عبارتی دیگر ابزاری اجباری برای هر وب سایتی محسوب می شود. زیرا مدیران سایت ها به وسیله همین ابزارها می توانند ترافیک سایت خود را مشاهده کنند و بر اساس آن استراتژی مورد نیاز سایتشان را مشخص کنند. خوشبختانه، ابزارهای زیادی در دسترس هستند که یک مدیر سایت می تواند توسط آن ها میزان ترافیک، موقعیت جغرافیایی کاربران ورودی به سایت، رفتار آن ها و بسیاری مسایل دیگر را تجزیه و تحلیل نمایند.

اگر چه هر یک از ابزارهای آمارگیری دارای ویژگی های مخصوص به خود هستند، اما انتخاب یک ابزار مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است.

نکته: توجه کنید که استفاده از چند ابزار تجزیه و تحلیل سایت به شدت باعث افت کارایی و سرعت سایت شما خواهد شد. بنابراین توصیه می شود که تنها ۱ یا حداکثر ۲ ابزاری که تمام ویژگی های مورد نیاز شما را ارائه می کنند، استفاده کنید.

در این مقاله ما ۸ نمونه از ابزارهایی را که رایگان هستند و کار کردن با آن ها ساده است، به شما معرفی خواهیم کرد و شما می توانید هر کدام از آن ها را که نیازتان را برآورده می سازد، انتخاب کنید.

۱-Google Analytics

ابزار گوگل آنالیتیکس یکی از ابزارهای رایگانی است که بیشترین کاربرد را در میان مدیران سایت ها دارد و امکانات ویژه ای را در اختیار اکثر توسعه دهندگان قرار می دهد. با استفاده از این ابزار می توانید منبع ترافیکی هایی که به سمت سایت سرازیر می شود، تعداد صفحات بازدید شده، رفتار کاربران در سایت و بسیاری از موارد دیگر را ردیابی کنید.

جدا از دنبال کردن ردپای کاربران، این ابزار به شما کمک می کند تا سایت خود را برای بدست آوردن رتبه بهتر در گوگل بهینه سازی کنید و بازدیدکنندگان خود را به مشتریان خود تبدیل نمایید. برای رسیدن به این هدف گوگل آنالیتیکس توصیه هایی را در زمینه افزایش سرعت سایت، مدیریت محتوا، نوع نگرش شما نسبت به بازدیدکنندگان و استفاده از ابزارهای تجزیه و تجلیل، به شما ارائه می کند.

در حال حاضر گوگل آنالیتیکس گزارش لحظه به لحظه ای (real-time) در رابطه با مجموع زمان دیده شدن هر صفحه از سایت، تعداد کاربرانی که در آن لحظه وارد سایت شده یا از سایت خارج شده اند و هم چنین محتوایی را که کاربران بر روی آن کلیک کردند، نشان می دهد.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که متاسفانه هنوز گوگل آنالیتیکس در زمینه ارائه ترافیک لحظه به لحظه سایت و هم چنین آنالیز عمیق درباره ترافیک به وجود آمده در سایت دارای نقص و کمبودهایی است.

۲-GoingUP

ابزارGoingUp با تلفیقی از ابزارهای ارزیابی وب و بهینه سازی سایت یک ابزار همه منظوره را برای مدیریت سایت و ایجاد استراتژی های لازم به شما ارائه می دهد. این ابزار شما را قادر می سازد تا ترافیک هر یک از صفحات سایت خود را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهید و با مقایسه عملکرد هر صفحه مشکلات را کالبدشکافی نمایید. علاوه بر این شما می توانید مشاهده کنید که کاربران از کجا وارد سایت شما شده اند و به کجا می روند.

علاوه بر امکان ردیابی منابع ترافیک سایت، GoingUp اطلاعات و امکانات بسیار زیادی دیگری نیز در اختیار شما قرار می دهد. به عنوان مثال کلمات کلیدی را نشان می دهد که ترافیک را به سمت سایت شما روانه می کنند، پروفایل های سفارشی برای بازدیدکنندگان می سازد، این امکان را به شما می دهد تا اهداف خاصی را برای خود مشخص کرده و آن ها را دنبال کنید، درباره کلمات کلیدی سایت خود تحقیق کنید، پیچ رنک مرتبط با هر یک از صفحات سایت خود را بررسی کنید، نقاط جغرافیایی را که بیشتر کاربران از آن مکان ها وارد سایت شما شده اند بر روی نقشه نشان می دهد، صفحات را به منظور داشتن سئو بهتر بهینه سازی می کند، رتبه سایت شما را در الکسا نشان می دهد و بسیاری از امکانات دیگر.

اگرچه GoingUp برای بررسی و ارزیابی یک سایت رایگان است اما در صورتی که قصد داشته باشید چندین وب سایت را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید و کمپین های کلمات کلیدی و اهداف بیشتری ایجاد کنید باید این ابزار را به نسخه Professional ارتقاء دهید.

۳-StatCounter

آمارگیر StatCounter امکانات ویژه ای را به کاربران خود ارائه می دهد و امکان بررسی ۲۵۰۰۰۰ بازدیدکننده در ماه را به صورت رایگان برای شما فراهم می سازد. این ویژگی باعث شده است که این ابزار در میان کسانی که فروشنده کالا یا ارائه کننده خدماتی هستند و یا بلاگ نه چندان بزرگی دارند، به یک آمارگیر محبوب رایگان تبدیل شود.

این ابزار به شما این امکان را می دهد تا یک شمارنده نامرئی در داخل سایت خود تعبیه کنید تا به وسیله آن ترافیک سایت شما به صورت آماری کامل به شما ارائه شود. هم چنین توسط این ابزار می توانید فعالیت بازدیدکنندگان را قبل و بعد از ورود به سایت خود ردیابی کنید، نقاط جغرافیایی را که بیشترین کاربران از آن مکان ها وارد سایت شما می شوند، مشخص خواهند شد. امکان مقایسه بین موتورهای جستجو که کاربران را به سایت شما هدایت می کنند، وجود دارد. شما می توانید به صورت لحظه ای (real-time) ببیند که بازدیدکنندگان سایت شما مشغول چه کاری هستند، سایت های HTTPS را ردیابی کنید، وضعیت جاوا اسکریپ را بررسی نمایید و سایر ویژگی های مهم و اولیه ای که برای ردیابی انواع اطلاعات لازم است توسط این ابزار در اختیار وب مسترها قرار می گیرد.

علاوه بر این شما می توانید StatCounter را طوری تنظیم نمایید تا خلاصه گزارشی از وضعیت سایت شما را به صورت هفتگی از طریق ایمیل برایتان ارسال کند تا با یک نگاه کلی بتوانید وضعیت سایت خود را بررسی نمایید.

۴-AWStats

AWstats یک ابزار متن باز (open-source) رایگان است که به جای کار کردن بر روی وب سایت شما، در سمت سرور کار می کند. این ابزار قادر است تا انواع فایل های لاگ را بخواند و وب سایت های مختلفی را که بر روی یک سرور در حال اجرا هستند مورد ارزیابی قرار دهد. اگر چه این آمارگیر هنوز از امکانات ساده ای برخوردار است، اما اگر شما نیاز به ابزاری دارید که بر روی سرور اجرا شود و متن باز نیز باشد، در نتیجه این ابزار رایگان می تواند یک گزینه عالی برای شما محسوب شود.

امکانات ردیابی که در این ابزار وجود دارد شامل تعداد بازدیدکنندگان، میزان زمان ماندگاری در سایت، پهنای باند استفاده شده، صفحات که کاربران به آن ها وارد یا از آن ها خارج شده اند. میزان پهنای باند استفاده شده توسط ربات های موتورهای جستجو، محافظت در مقابل حملات کرم های مخرب، شناسایی کلمات کلیدی سایت و شناسایی صفحات بوک مارک شده سایت است. به منظور استفاده از AWstats میزبان سایت شما یا همان هاست باید اطلاعات سایت را به صورت لاگ در یک فایل ذخیره نماید تا این ابزار بتواند اطلاعات مورد نیاز خود را از داخل فایل های لاگ بخواند

۵-Piwik

یک ابزار آنالیز بسیار قدرتمند که متن باز است و در سرور شما میزبانی می شود. از آن جایی که این آمارگیر در سرور شما میزبانی می شود، تمام اطلاعات درباره بازدیدکنندگان به جای قرار گرفتن در سرورهای این شرکت در سرور شما ذخیره می شود. بنابراین چنانچه شما به دنبال راهی می گردید تا اطلاعات بازدیدکنندگان سایتتان را فقط خودتان در اختیار داشته باشید، Piwiki می توانید بهترین گزینه برای این کار باشد. جدا از این که این ابزار در سرور شما میزبانی می شود، Piwiki به طور باورنکردنی بسیار قدرتمند است و تقریبا تمام امکاناتی را که گوگل آنالیتیکس ارائه می کند در اختیار شما قرار می دهد.

این ابزار می تواند بر اساس فاکتورهای متفاوت، گروه های مختلفی را به منظور درک بهتر درباره نیاز بازدیدکنندگان ایجاد نماید و در نتیجه شما خواهید توانست جزئیات کاملی از این که بازدیدکنندکان دقیقا با مرورگر خود چه کارهایی انجام می دهند، بدست آورید. این ابزار دارای امکانات بسیاری دیگری است که از جمله آن ها می توان به مشاهده صفحات در حال بازدید توسط بازدیدکنندگان، ایجاد اهداف، ارزیابی عناصر مختلفی که در یک صفحه وجود دارند از جمله ویجت ها، بنرها، ویدیوها، بررسی رویدادها، دریافت خلاصه وضعیتی از سایت از طریق ایمیل، بررسی وضعیت تک تک کاربران سایت و بسیاری ویژگی های دیگر اشاره کرد. Piwiki هم چنین دارای یک نسخه تجاری پولی برای استفاده شرکت های بزرگ است.

۶-Open Web Analytics

Open Web Analytics یکی دیگر از ابزارهای متن باز آنالیز سایت است که امکاناتی مشابه امکانات گوگل آنالیتیکس ارائه می دهد اما اگر ابزارهای آمارگیر دیگری بر روی سایت شما فعال باشند تمام آن ها را حذف می کند. علاوه بر این شما می توانید مجموع توابع (API) پی اچ پی آن را با API برنامه کاربردی خود ادغام کنید یا از پلاگین وردپرس آن برای وب سایت وردپرس خود استفاده کنید.

امکاناتی که این ابزار دارد شامل ارزیابی ترافیک سایت، امکان آنالیز وضعیت چند سایت، بررسی رفتار تک تک کاربران سایت، دنبال کردن کلیک های بازدیدکنندگان، مشاهده نقاط جغرافیایی که کاربران بیشتری از آن مناطق وارد سایت شما می شوند، بررسی رفتار کاربرانی که بیشتر از یک بار وارد سایت شده اند، بررسی صفحات ورودی و خروجی سایت، اشتراک کاربران در سایت و بسیاری ویژگی های دیگر می شود.

۷-iPerceptions

این ابزار در واقع یک ابزار نظرسنجی حرفه ای است که به خوبی با گوگل آنالیتیکس ادغام شده است تا گزارش دقیقی از عملکرد بازدیدکنندگان سایت به شما ارائه دهد.iPerception ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید نظرسنجی های مناسبی را برای پاسخ دادن به ۴ سوال اساسی زیر در سایت خود بسازید. این سوالات شامل موارد زیر هستند:

 • بازدیدکنندگان چه کسانی هستند؟
 • چرا آن ها وارد این سایت شدند؟
 • آیا وب سایت شما توانست نیاز آن ها را رفع کند؟
 • چه نقاط ضعفی در وب سایت شما وجود دارد که باید برطرف گردد؟

در واقع این ابزار از استراتژی های مختلفی برای پرسیدن این سوالات استفاده می کند به طوری که بازدیدکنندگان به سادگی می توانند به آن ها پاسخ دهند. شما می توانید با ترکیب کردن آمارهای گوگل آنالیتیکس با داده هایی که از تجریبات کاربران بدست می آوردید به نیازهای اساسی بازدید کنندگان سایت خود پی ببرید. iPerceptions یک سرویس پولی است اما شما می توانید به صورت رایگان ثبت نام کرده و یک حساب کاربری برای خود بسازید. با استفاده از این حساب کاربری می توانید نظر سنجی های خود را ایجاد نمایید و آن ها را با آمارهای گوگل آنالیتیکس ادغام کنید.

۸-Jetpackبرای وردپرس

اگر شما یک سایت وردپرسی دارید، بنابراین این شانس وجود دارد که تاکنون از پلاگین محبوب JetPack استفاده کرده باشید. JetPack کارهای بسیاری انجام می دهد که یکی از آن ها آنالیز وب سایت است. این پلاگین آمارهای مهم سایت ها را نشان می دهد و واسط کاربری ساده آن باعث شده است که حتی کاربران مبتدی نیز بتوانند به راحتی از آن استفاده نمایند. شما می توانید به وسیله این پلاگین مجموع بازدیدهایی را که از هر مطلب شده است، مشاهده کنید، کلمات کلیدی سایت را بررسی کنید، کلیک ها را ارزیابی نمایید، موقعیت جغرافیایی بازدیدکندگان سایت خود را بیابید، رفتار آن ها را در سایت مورد ارزیابی قرار دهید و بسیاری از امکانات دیگر.

شما می توانید تصویر کاملی از ترافیک سایت خود در طول روزهای جاری مشاهده کنید و بر اساس آن ها پیشنهاداتی در جهت افزایش ترافیک دریافت نمایید. اگر شما یک فرد مبتدی هستید بنابراین JetPack یک گزینه فوق العاده برای شما محسوب می شود. زیرا از طرفی نصب آن آسان است و از طرفی دیگر تقریبا تمام اطلاعات مورد نیاز در مورد بازدیدکنندگان سایت را به شما نشان می دهد.

نتیجه گیری

گوگل آنالیتیکس هنوز کاملترین ابزار آنالیز رایگان وب محسوب می شود که کار با آن نیز ساده است. اما چنانچه شما نیاز به آمار دقیق تری دارید پیشنهاد می کنیم که ابزار Open Web Analytics را امتحان کنید. البته ممکن است کمی کار کردن با آن سخت باشد اما ابزارهای ردیابی لحظه به لحظه آن بسیار بهتر از گوگل آنالیتیکس است و البته باید گفت که شما نمی توانید این ابزار را در کنار ابزارهای دیگر آمارگیر در سایت خود استفاده کنید.

هم چنین اگر در استفاده از چنین ابزارهایی تاره کار هستید، به شما توصیه می کنیم که پلاگین JetPack را امتحان کنید. کار کردن با این ابزار بسیار ساده تر از آن است که فکرش را می کنید.

منبع: hongkiat