کاربر تایید شده
آخرین فعالیت ۶ ماه پیش

@majid1f

پارس کلیکی از ١ سال پیش

تجربه

2200

 • پوشر راهکار خوبیه به نسبت socket io ولی تجاری هست اما پروتکل http هم بصرفه تر هم مصرف منابع پایین تر ایجاد می کنه توی راهکار سوکت هم سرور هم کلاینت همیشه درگیر هست سیستم سوکت برای مواقعی هست که سیستم مثل چت مطرح باشه که کانکشن برای هر بار درخواست مجدد ساخته نشه و یه مقدار سریع تر باشه . اینکه تکنولوژی پیچیده لزوما خوب هست اینطور نیست.

 • سلام. پوریا جان.

  یه سوال تو این حالت چه نیاز به socket هست؟ به نظر من همون http کافی هست احتمالا شما می خواهید هنگام درج یه سری دیتا تو یه تیبل خاص یه ایونت صدا بزنید و یه سری push notification به یه سری دیوایز بفرستید که مثلا از این پکیج https://github.com/edujugon/PushNotification استفاده کنید البته این برداشت من هست به نظر من نیاز هم نیست برید سمت lumen چون ادمین سیستم با لاراول هست و راحتر با همون لاراول بمونه. لومن وقتی خود لاراول سیستم api کامل می ده نیاز نیست البته گاهی اوقات که فقط قراره api باشه و ادمینی هم وجود نداره از فریمورک هایی سبکتر می شه استفاده کرد. البته نظر دیگر دوستان را هم که تو این زمینه تجربه کافی دارند را هم بگیر.

 • ١۰ ماه پیش @majid1f به بحث چرا ویندوز پیشنهاد نمیشه؟ جواب داد.

  اگر از زبان های ماکروسافت (C# ...) استفاده میکنید بهترین گزینه ویندوز هست.

  ماکروسافت بزرگترین شرکت خدمات نرم افزاری دنیاست. در حال حاضر .net core بسیار رو به رشد هست. زبان C# بسیار قدرتمند هست (ویژگی هایی که هر کدام را باید در یک زبان مجزا پیدا کنید. در C# پیدا میکنید)

  • Github را خریداری کرده.
  • azure رو به رشد و قدرتمند شده.
  • آینده ویندوز روشن به نظر میاد. از وقتی ساتیا نادلا مدیر ماکروسافت شده ماکروسافت دگرگون شده
 • درامد برنامه نویسی ها در ایران بیشتر از خارج کشور هست! عجیبه ولی واقعی. یک برنامه نویس خوب PHP در ایران بالای 10 میلیون حقوق میگیره. شاید به نظر هزار دلار میاد ولی چون در کشور یارانه های مختلف از برق و گاز و غذا و ... داریم نباید خودتون را با خارج از ایران مقایسه کنید. در ایران شما به عنوان کارمند هیچ مالیاتی پرداخت نمیکنید ... بنابراین اگر درامد تنها مد نظر شماست. در حال حاضر ایران بهشت برنامه نویس هاست ولی اگر موارد دیگر مد نظرتون هست بله روی خارج از کشور حساب کنید.

 • ١۰ ماه پیش @majid1f به بحث استفاده از signature جواب داد.

  jwt خیلی خوبه ولی استفاده نکردیم برای نسخه ی بعد jwt میکنیم. یک همچین چیزی شده تا الان: Docs که خیلی کار داره هنوز ...

 • ١۰ ماه پیش @majid1f به بحث استفاده از signature جواب داد.

  بله تقریبا همین هست ولی به جای ارسال عضو لیست میشه، jwt استفاده کردیم. مثلا cURL برای عضو شدن یک کاربر در خبرنامه :

  curl -X POST \
   https://avangemail.net/api/lists/fr544ooys163d/subscribers \
   -H 'cache-control: no-cache' \
   -H 'content-type: multipart/form-data; boundary=----WebKitFormBoundary7MA4YWxkTrZu0gW' \
   -H 'x-mw-public-key: ***' \
   -H 'x-mw-timestamp: 1534969185' \
   -F [email protected]
 • ١۰ ماه پیش @majid1f به بحث استفاده از signature جواب داد.

  به طور واضح تر. وقتی بدون امضا باشه. روی هدر این را قرار می دیم:

  PUBLIC-KEY:dc95f6772bd9c09e...8683144c635bf0c25

  وقتی با امضا باشه:

  SIGNATUR-KEY:dc98126772bd9c09e12...5bf0c25

  حال توکن بالا که از روی امضا ساخته شده چه شکلی هست. اینجور هست:

  code ( $signature = hash_hmac('sha1', $signature, $privateKey, false);)
 • ١۰ ماه پیش @majid1f به بحث استفاده از signature جواب داد.

  توکن که هست اصلا نمیشه بدون توکن. ولی یه توکن عمومی و یه توکن خصوصی هست که امضا از روی توکن خصوصی ساخته می شه و اگر توکن جدید را کسی داشته باشه نمیتونه استفاده کنه

 • ١۰ ماه پیش @majid1f یک بحث به اسم استفاده از signature درست کرد.

  سلام. ما یک سرویس طراحی کردیم (ایمیل مارکتینگ). حال برای API دو رویکرد داریم استفاده از signature یا عدم استفاده از ان. استفاده signature امنیت بالاتر و مزایای خاص خودش را داره ولی استفاده از API ما توسط کاربران زبان های مختلف را مشکل تر میکند. شرکت های رقیب به شکل ارسال کلید در هدر درخواست عمل میکنند مثلا: https://developers.mailerlite.com/reference یا مثلا: https://apidocs.sendinblue.com/authentication/ توی نسخه ۱ امضا داشته ولی نسخه ۲ برداشته. یا در https://www.mailgun.com/ در اصل هیچ کدام از سرویس های مشابه از signature استفاده نکردند. حال پیشنهاد و نظر شما چیست؟

 • @shahryarjb @psobhanlo انسان قرن 21 ماموریت یادگیریی داره. هر روز و هر روز یادبگیره ولی آیا هر سبک یادگیری پیش برنده خواهد بود؟ مثلا یک حوزه کوچیک را با چند روش و سبک و سیاق یادبگیریم. مثلا یک روز وردپرس، یک روز جوملا. یک روز php , یک روز nodejs یک روز laravel یک روز Sails.js .... ، ایا ما اینقدر وقت داریم که درگیر این همه یادگیری های مشابه بشیم؟ و با این شیوه یادگیری فقط سطح را گسترش بدیم و در عمق چیزی جلو نریم؟ شاید اگر به روزهای اول بر میگشتم فقط c++/c# را انتخاب میکردم و خودم را درگیر پارادایم های مشابه نمیکردم.

 • نمیتونم در مورد لاراول حرفی بزنم فعلا و حالا حالا خیلی زوده ولی در مورد Yii2 همه مواردی که گفتم پیاده سازی راحتی داشت (به جز ساخت میگریشن از روی دیتابیس که ان هم یک اکستنشن داشت)

 • سلام پوریا جان احوالت. آشنا به نظر میای :|

  1. پوریا seed که بله . کلی حرف و حدیث روی seed نویسیش دارم که فعلا بیخیالش. با seed میای اطلاعات حالا چه خام چه اصلی میریزی توی دیتابیس ولی سوال من اینکه ایا میشه دیتابیس اصلی و تست جدا باشند. یک چیزی شبیه کاری که توی Yii2 میکردیم.
  2. احتمالا منظورت اینه: https://github.com/Xethron/migrations-generator ولی خوب این خیلی وقته آپدیت نشده و قدیمی شده . چرا نباید یک همچین امکانی به صورت پیش فرض باشه:| من که از Yii2 امدم سمت لاراول احساس میکنم از بنز رفتم پراید گرفتم. فقط به خاطر اینکه لوازم یدکی بنز گیر نمی امد. منظورم اینکه هرچی اگهی استخدام برای Yii2 زدیم هیچکی نیومد و کامینوتی خیلی کوچیکی پیدا کرده. دیروز یک برنامه نویس های بزرگ را توییتر منشن کردم سوال کردم چرا لاراول انتخاب کردی؟ جواب داد:

  Trend!

 • ١ سال پیش @majid1f یک بحث به اسم چند سوال در مورد معماری لاراول و میگریشن درست کرد.
  1. چطور میتوینم در لاراول دیتابیس تستی داشته باشیم در کنار دیتابیس اصلی. با اعمال migrate:refresh همه چیز از اول میشه! اگر بخواهیم دیتابیس تست کاملا مجزا باشه از دیتابیس اصلی توی لاراول چگونه است؟
  2. چطور میتونیم از روی یک دیتابیس میگریشن بسازیم. دیتابیسی که قراره در کنار دیتابیس اصلی پروژه ما باشه.
  3. چطوری میشه در ساختاری که کامپوننت محور ، HMVC و ماژولار نیست، پروژه را به بخش های مختلف تقسیم کرد مثلا سیستم نظرات مستقل از ساختار پروژه باشه تا مدیریت و نگه داری پروژه راحت باشه؟ چطوری میشه تو ساختار لاروال پکیج های دیگران را اور راید کرد به طور مثال کنترلرهای یا مدل های پروژه های third party را؟
  4. phpstrome خیلی از توابع و کلاس ها را نمیشناسه بخصوص مواقعی که متدها استاتیک صدا زده بشه یا توابع هلپر باشه
 • ١ سال پیش @majid1f به بحث چک کردن وجود یک متغیر جواب داد.

  @amir من هنوز شی params را ندارم. و فقط میخوام ببینم این شی ساخته شده یا نه. دقیقا معادل isset php . اینجا اگر شی وجود نداشته باشه خطا میده. فکر کنم defined? بهترین شباهت را داشته باشه

  defined?

  یک گلایه هم از این ruby، چقدر متد داره اخه!!!!!!

  @shahryarjb حتما

 • ١ سال پیش @majid1f به بحث چک کردن وجود یک متغیر جواب داد.

  ممنون، پارس کلیک دوست داشتنیه ❤

 • ١ سال پیش @majid1f یک بحث به اسم چک کردن وجود یک متغیر درست کرد.

  با سلام. آموزش های روبی را دارم پیش میرم الان یک سوال یکم ساده دارم! در php با isset؟ در javascript بدون تابع و.. میتوانیم چک کنیم یک متغییر وجود دارد یا نه. در روبی برای چک کردن وجود متغییر چه باید کرد؟

  مثلا:

  x="majid"
  x.nil?
  
  defined?(x)